A többiek fogyasztásra vagy nyaralásra költötték a pénzt, törlesztés helyett.
A hitelmoratóriumban maradtak 19 százaléka részben vagy egészben megtakarítja, vagy befekteti a be nem fizetett törlesztőrészletet – derül ki a jegybank felmérésből, amelyet a Portfolio.hu közöl. 44 ezer háztartás válaszai alapján a moratóriumban részt vevő adósok 13 százaléka az egész összeget félreteszi, a fennmaradó 6 százalék fogyasztási célra vagy hitelkiváltásra költötte legalább egy részét a felszabadult elkölthető jövedelemnek.
A többség viszont a megmaradt pénzt saját bevallása szerint alapvető megélhetési célokra költi el, 19 százalékuk egyéb fogyasztási célt, 5 százalékuk olyan nagyobb értékű kiadást jelölt meg, mint a nyaralás vagy nagyértékű tartós fogyasztási cikkek megvásárlása.
A megtakarító moratóriumosok lényegesen nagyobb arányban rendelkeznek lakáshitellel, és kevésbé jellemző rájuk a személyi kölcsön és a folyószámlahitel megléte, mint a nem megtakarító moratóriumos adósokra. Ezzel összefüggésben tendenciájában a fennálló hitelállományuk is nagyobb, mint azoknak, akik elköltik a felszabaduló összeget.
A megtakarító moratóriumosokra jellemző, hogy
- jövedelmük és megtakarításaik alapján lényegesen jobb anyagi helyzetben vannak, mint a moratórium többi résztvevője,
- felülreprezentáltak a felsőfokú iskolai végzettségűek, a középkorúak és a budapestiek.
Megtakarításaik szintje hazai viszonylatban magasnak mondható, mivel egy 2019-es MNB- felmérés alapján a teljes népességnek csak a negyede rendelkezett legalább 3 hónapra elegendő megtakarítással. Ez a megtakarító moratóriumos ügyfelek körében mintegy 50 százalék, míg a moratórium többi résztvevője esetében mindössze 14 százalék.
A jegybank nemrégiben a hiteltörlesztés folytatására kérte azokat az adósokat, akiknek ez nem okoz pénzügyi nehézséget. Az MNB közleményében emlékeztetett: a hitel fennálló részére a törlesztési moratórium alatti időszakban is kamat rakódik, amit ugyan nem tőkésítenek – vagyis nem válik kamatos kamattá –, de a futamidő végén egyenlő részletekben vissza kell majd fizetni.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.