Gazdaság hvg.hu 2021. június. 05. 09:15

Zsiday Viktor: Elkerülhetetlenek az újabb intézkedések az indiai variáns miatt

A pénzügyi szakember szerint gazdasági hatása is lesz annak, ha tényleg olyan gyorsan terjed az újabb variáns, mint ahogy most látszik.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Zsiday Viktor blogján elemezte ki a briteknél már megjelent indiai vírusvariáns lehetséges hatásait a gazdaságra nézve: leírta, minden jel arra mutat, hogy tényleg veszélyesebb mutánsról van szó, mint az eddig ismertek, és a még mindig nem elégséges átoltottság miatt érdemes elkezdeni arra készülni fejben, hogy lesz még problémánk a koronavírus-járványból.

A gazdasági szakember szerint ezért elengedhetetlennek tartja, hogy a kormányok előbb-utóbb a gazdaságot is lassító intézkedésket tegyenek, de ennek hatása még kérdéses például a tőzsdére. “Amennyiben kiderül, hogy a Delta variáns valóban úgy terjed, ahogy most tűnik és gazdasági problémát okoz az oltások ellenére, az jelentős sokkhatást válthat ki, de az ismételt stimulus ezt később valószínűleg ellensúlyozni tudja” - írta.

Zsiday Viktor: Érvényét veszti a csótányelmélet, ősztől jöhet a gazdasági fellendülés

A koronavírus elleni vakcina széles körű elterjesztése után nyárra teszi a megnyugvás időszakát, őszre pedig kirobbanó gazdasági teljesítményt vár a HVG számára írt cikkében Zsiday Viktor befektetési szakember, aki szerint például görög ingatlanokba, bankrészvényekbe, olajcégekbe és aranyba lesz érdemes pénzt fektetni 2021-ben.

Zsiday azt is elmagyarázta, miért okozhat nagyobb ijedséget ez a helyzet, mint a tavaszi hulám: “A piacokat a vélemények/percepciók változása mozgatja, és ha ez a hit meginog, és kiderül, hogy jelentős oltottság mellett is lehetnek gazdasági nehézségek, az komoly percepcióváltást jelenthet, aminek nyilván lennének hatásai az árfolyamokra. És persze az is lehet, hogy tévedek, és a tőzsdék erre is csak legyintenek – de most ennek adnék kisebb esélyt. A befektetés amúgy is soha nem a biztos tudásról, hanem a valószínűségekkel súlyozott várható kimenetekről szól, hiszen a jövőt senki sem ismeri.”

A szakember szerint a megoldás az lenne, ha minél több embert minél hatékonyabb vakcinákkal oltanának be, piaci szempontból pedig óvatosságot javasol.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.