Gazdaság Balla Györgyi 2021. március. 29. 11:30

Trükközve már húsvét hétvégére is kínálnak szállást a Balatonnál

Ha bármilyen munkáltatói igazolással érkezünk, akkor az egész családot várják a hosszú hétvégére – mondták munkatársunknak balatoni szállásadók, akik egyszerű turistákat a jogszabály értelmében nem fogadhatnak. Az igazi, legális szezonkezdést azért a legtöbben inkább a pünkösdi hétvégére lövik be, miközben a kisebb szálláshelyek hiába várják, hogy kárpótlást kapjanak a kiesett foglalásokért.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

November 10-én jelent meg kormányrendelet arról, hogy a szállásadók nem fogadhatnak turistákat, megszállni csak üzleti, gazdasági vagy oktatási céllal lehet. Az érintett vállalkozók bevételkiesésének 80 százalékát az állam megtérítette, de csak a Nemzeti Turisztikai Adatszolgáltató Központban (NTAK) november 8-ig regisztrált foglalásokat vették ehhez figyelembe – hátrányos helyzetbe hozva ezzel a kisebb magánszállásadókat, ők ugyanis adminisztratív okokból nem jogosultak a kártérítésre. Guller Zoltán, a Magyar Turisztikai Ügynökség vezérigazgatója korábban azt mondta, hogy több mint 11 ezer szolgáltatónak 928 ezer vendégéjszaka után nagyjából 15 milliárd forint kártérítés járt.

MTI / Ruzsa István

Egy kis, a Dunakanyarban található erdei ház tulajdonosa, aki azt kérte, nevét ne írjuk le, a hvg.hu-nak azt mondta, tele volt novemberre foglalással, ezeket le kellett mondania, miközben egy fillér kártérítést sem kapott. Noha 2020 januárjától neki is jelentenie kell az NTAK-nak vendégei születési helyét, idejét, állampolgárságukat és a lakóhelyük szerinti irányítószámot, különben elveszíti működési jogát, ehhez magának az NTAK-nak a javaslatára korábban olyan programot használt, amelyben nem tudta a foglalásokat előre rögzíteni, csak a vendégek érkezésekor. A programnak ugyanis, amelyet a szálláshelyadók adatközlésre használnak, van egy normál és egy egyszerűsített, úgynevezett „csökkentett” változata. Utóbbit a kis befogadóképességű kabinoknak, kisházaknak, erdei faházaknak, jurtáknak ajánlja az NTAK, lévén, hogy a magánszállásadók sokszor mellékállásban üzemeltetik a szálláshelyüket, így a központ nem várja el tőlük a mindennapi adatrögzítést. A program normál változatát pedig azok a szálláshelyek használják, ahol nagyobb a vendégforgalom, és szükséges a napi adatbevitel.

A szálláshelyadó időközben áttért az NTAK bővített verziójára,

ami persze sokkal több adminisztráció, de a novemberben történtek után nem merem megkockáztatni az újabb veszteséget”

– mesélte.

Az ügyben még tavaly ősszel petíciót is indítottak a kisebb pihenőházak tulajdonosai, hogy felhívják a figyelmet az egyenlőtlenségre. Egyikük szerint a szabályozás a nagyobb vállalkozóknak kedvez, és „betesz a kisvállalkozások támogatásának”.

MTI / Nagy Zoltán

„Nem kaptunk semmilyen kártérítést” – hívta fel a figyelmet a vállalkozó arra, hogy az aláírásgyűjtés nem vezetett eredményre: csaknem 5 hónappal a kormányrendelet megjelenése után továbbra sem jár a 80 százalékos foglalási visszatérítés azoknak a kisebb magánszállásadóknak, akik nem a „megfelelő” platformon rögzítették vendégeik adatait. Vannak, akik már eladásra kínálják szálláshelyüket. Mára tartalékaikat felélték, és nem sok esélyt látnak arra, hogy életben tartsák apartman- vagy vendégházukat. Az Ingatlan.com oldalán csak a Balatonnál az ötszázat közelíti az eladó szálláshelyek száma, országszerte pedig ez a szám több ezerre tehető.

Szürkezóna

Közben megy az ügyeskedés a szálláshelyadók között: próbaképpen badacsonyi és zamárdi apartmanok tulajdonosainak írtunk, hogy a húsvéti hosszú hétvégére, családi pihenésre van-e kiadó szobájuk. Azt a választ kaptuk, hogy amennyiben megfelel és 4 éjszakára maradunk, apartmanonként és éjszakánként 20 ezer forintért szívesen látnak. Arra a kérdésre, hogy milyenek a lemondási és a pénzvisszafizetési lehetőségek, illetve nem okoz-e gondot, hogy nem üzleti vagy tanulási céllal mennénk, az a válasz jött, hogy a jelenlegi helyzetre tekintettel sem lemondási, sem pénzvisszafizetési feltételek nincsenek. „Nem kérek foglalót sem ugyanezért” – írta egyikük, hozzátéve, hogy munkavégzésről szóló igazolást mégis vigyünk magunkkal, még ha az nem is fedi a valóságot.

Remélem, van a környezetükben, a családban valaki, aki lepecsételi. Általában utazási irodától, turisztikával foglalkozó cégektől hoznak a vendégek ilyet, vagy könyvkiadótól, hogy jönnek adatokat gyűjteni

– fogalmazott.

Még drágább lesz a Balaton

„Egy valamirevaló apartmanért 10 és 20 ezer forint közötti összeget kérnek” – mondta a hvg.hu-nak egy másik balatoni szálláshelyadó, aki Balatonlellén hotelt és apartmant is működtet. Három éve családi vállalkozásként fogott bele a szálláshely-kiadásba. Nála májusnál korábban nem lehet szobához jutni. Arra számít ugyanis, hogy pünkösdkor már lehet utazni, és teltház lesz, „mert az emberek ki vannak éhezve”.

Ezt erősítik meg a Szallas.hu hvg.hu-nak küldött adatai is.

Szallas.hu

Ahogyan az ábrán is látható, idén az első 10 hétben beérkezett, nyárra szóló aktív foglalások összértéke a várható lemorzsolódás nélkül meghaladja az előző év azonos időszakáét. A lenti grafikonon a sárga vonal azt mutatja, hogy idén február másodikától kezdődően egészen az április eleji bejelentésig a 2019-es év azonos időszakához képest is nagyobb foglalási volumen érkezett, de az adathalmaz nem veszi figyelembe a várható lemorzsolódást. „Az utazási kedv és az előfoglalási hajlandóság tehát magas” – jegyezték meg a Szallas.hu szakértői, hozzátéve, hogy a járványhelyzet kiszámíthatatlansága miatt lehetetlen előre jelezni, hogy ténylegesen milyen lesz a szezon.

„Nagyon nagy az érdeklődés, már jönnek a foglalások, mindenki attól fél, hogy nem marad jó hely” – utalt arra egy magánszálláshelyadó, hogy a Balaton valószínűleg nagy nyomás alatt lesz az idei nyáron is. Az ő apartmanjában például már most 30 százalékos a foglaltság, pedig még csak sejteni lehet, hogy mikor lesz nyitás. „A július és az augusztus érdekli őket” – árulta el, hozzátéve, hogy tapasztalata szerint az egyre emelkedő árak sem tántorítják el az érdeklődőket. „Mindenki nagyobb keresletre számít”, ezért a drágulás.

Reviczky Zsolt

Az áremelkedéshez annak is köze van, hogy a turisztikai ügynökség tavaly nyáron meghirdette a Kisfaludy2030 programot, amelyben szobánként egymillió forint állami támogatásra lehetett pályázni. 14 ezer szálláshely-tulajdonos között osztottak szét összesen 60 milliárd forintot.

Ha szebb az apartman, az ember többet kér érte

– indokolta Soós Tamás, a Balatoni Szállásadó Szociális Szövetkezet vezetője.

A Szallas.hu közlése szerint míg országosan az átlagos foglalási ár nyárra valamivel több mint 8 ezer forint/fő/éj, a Balatonnál ez az összeg 9059 forint. „A megugró kereslet viszont az árak emelkedését is eredményezheti újranyitáskor, ezért érdemes rugalmas feltételeket keresve előre foglalni” – írták, hozzátéve, hogy a Balaton továbbra is népszerű, a foglalások 31 százaléka ide szól június és augusztus között. A legnépszerűbb úti cél Siófok, a foglalások ötödét itt kötik, de a top tízben van Gyula, Hajdúszoboszló, Szeged, Balatonfüred, Eger, Zalakaros, Hévíz, Balatonlelle és Pécs is.

Azok, akik utazást terveznek, inkább az apartmanokat keresik, a foglalások 35 százaléka ugyanis oda szól. Az idei adatokból az látszik, hogy míg tavaly ugyanolyan arányban foglaltak apartmanokba és hotelekbe, most az apartmanok oldalára billen a mérleg, a hoteleknél 17 százalékos csökkenés látható pillanatnyilag. Népszerűek az erdei szálláshelyek, a faházak és az önálló házak is, „a vendégek keresik a rugalmas foglalási és lemondási lehetőségeket” – fogalmaztak a Szallas.hu szakértői.

zöldhasú
Hirdetés
Kult HVG 2024. november. 26. 20:00

"Amit mi csinálunk, az hosszútávfutás" – színfalak mögött az Ivan & The Parazollal

Néhány napon belül több helyen és több helyzetben is találkoztunk a jövőre hatodik nagylemezét megjelentető Ivan & The Parazollal, hogy megtudjuk, mitől különleges a zenekar új nagylemeze, hogyan áll most a 14 éves zenekar, mi történt velük az elmúlt években, és miért gondolják azt, hogy eljött az együttes aranykora. A HVG kisfilmje.