Gazdaság Lengyel Miklós 2021. március. 29. 18:53

Kína tovább szigorítja az "ipari arany" kivitelét

Peking hasznot akar húzni a globális versenyben abból, hogy náluk van a legtöbb a ritkaföldfémekből.

58%-át adta tavaly Kína a világ ritkaföldfém-kitermelésének. Még nem is oly rég ez 90% fölött volt – emlékeztet a Global Times. Teng Hsziao-ping, a kínai reformok atyja titkos fegyvernek nevezte a ritkaföldfémeket, amelyeket bőségesen használ az informatika éppúgy, mint a hadiipar. Erre az Egyesült Államokban is rájöttek, és megkezdték a kitermelés felfuttatását, akárcsak Ausztráliában. Ez az ország is tagja annak a négyes szövetségnek, melyet Washington hozott létre Kínával szemben Japánnal és Indiával.

A Nikkei Asian Review szerint át akarja írni ez a négyes szövetség a ritkaföldfém-kereskedelem nemzetközi szabályait. Ez nehéz lesz – reagál a pekingi Global Times, mert rövid távon az erőviszonyok Kínának kedveznek: a négyes szövetség tagjai is kénytelenek innen importálni. Épp ezt az importot akarják szigorúbban ellenőrizni, mert a kitermelést végző kínai magáncégek gyakran megkerülik a szabályokat a nagyobb profit reményében.

A ritkaföldfémek teljes ágazatát nemzetbiztonsági kontroll alá helyezik – erről Hszi Csin-ping elnök akkor beszélt, amikor meglátogatta Kína legnagyobb kitermelőhelyét. A holdbéli tájon nemigen tartották be a környezetvédelmi előírásokat, mert a termelés fokozása minden más szempontot felülírt. Most a szigorúbb szabályozás csökkentheti az exportalapot, márpedig a kínaiak ritkaföldfémeire az egész világnak szüksége van.

A ritkaföldfémek exportjának visszafogásával Kína nyomást gyakorolhat az egész globális piacra, és persze fő vetélytársára, az Egyesült Államokra is. Erről nyilatkozott a Global Timesnak Csou Si-csien, aki korábban a fémexportőrök helyi kereskedelmi kamarájának alelnöke volt. "Stratégiai cikkekről van szó, amelyek adut jelenthetnek a nemzetközi tárgyalásokon. Azért is jobban kell ellenőriznünk a ritkaföldfémek exportját, mert a hazai igények egyre nagyobbak."

Arról van szó, hogy miután az USA leállította egyes chipfajták exportját Kínába a nemzetbiztonság érdekeire hivatkozva, Peking kiadta a jelszót: fel kell gyorsítani a hazai chipgyártást, hogy ne függjünk a külső szállításoktól. Csou Si-csien elmondta, hogy az Egyesült Államok és Japán többet használ fel jelenleg a 17 ritkaföldfémből mint Kína, amely annak fő exportőre. A kínaiak most még csak a harmadik helyen állnak a ritkaföldfémek felhasználásában, de megcélozzák az elsőt, hogy e téren is egyenjogúak legyenek az Egyesült Államokkal.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.