A gyanú szerint miatta is tűnt el az Európa egyik legszegényebb országának bankrendszeréből egymilliárd dollár.
Őrizetbe vették csütörtökön a moldovai nemzeti bank (BNM) egyik főosztályvezetőjét, miután egy razzián az ország bankrendszeréből elsikkasztott egymilliárd dollár után kutattak – közölte a főügyészség sajtószolgálata.
"Átkutatták az otthonát és az irodáját a Banca de Economii korábbi különleges adminisztrátorának, aki egyben a BNM egyik főosztályát vezeti. Hivatallal való visszaélés gyanújával őrizetbe vették. A vizsgálati intézkedések a banki csalás ügyével függenek össze" – áll a közleményben.
A bűncselekménnyel összefüggésben tavaly hat embert vettek őrizetbe, köztük Dorin Dragutanut, a BNM korábbi vezetőjét, helyettesét, Emma Tabirtát, valamint a jegybank két akkori alelnökét, Aereliu Cincileit és Ion Sturzut, akiket különösen nagy mértékű csalásban és pénzmosásban való bűnrészességgel vádolnak.
A 3,5 millió lakosú, Ukrajna és az EU-tag Románia között fekvő országot belpolitikai bizonytalanság sújtja, főként az "évszázad lopásaként" ismert botrány óta, amelynek során három bankon keresztül egymilliárd dollárt sikkasztottak el 2014-ben és 2015-ben. A botrány kirobbanása után tüntetések törtek ki, két kormány is megbukott, és összeomlott az EU-párti pártok kormánykoalíciója, amely az Egyesült Államok és az EU támogatását élvezte.
A moldovai kormány kérésére a vizsgálatba bevonták a New York-i székhelyű Kroll nemzetközi pénzügyi nyomozó ügynökséget is, amelynek jelentése szerint az összeget a Banca de Economii, a Banca Sociala és az Unibank nevű bankokon keresztül lopták el, amelyek Ilan Sor üzletember ellenőrzése alá tartoztak. Sort 2017-ben 7,5 év börtönbüntetésre ítélték. Az ellopott pénzt azóta sem találták meg.
A sikkasztással kapcsolatban a moldovai államügyész vádat emelt az ország egyik leggazdagabb embere, Vladimir Plahotniuc üzletember, politikus ellen, aki külföldön tartózkodik.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.