Legalább egy hét felkészülési idő kell a vendéglátósoknak az újranyitás előtt, és egy hónap ahhoz, hogy teljesen felpörögjön az iparág.
Kezdetben minimum a tipikus kirándulóhelyeken és a városokban működő teraszokat, kávézókat, kültéri étkezőhelyeket kell újranyitni, illetve a biztonságos védőtávolság, a megfelelő óvintézkedések betartása mellett minden olyan vendéglátóhelyet, ahol megoldható a vírusmentesítés a helyben fogyasztáshoz – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek a járványügyi korlátozások remélt és várt feloldásával kapcsolatban a Magyar Vendéglátók Ipartestületének elnöke. Kovács László szerint nem volna jó egyszerre, teljes egészében megnyitni a vendéglátóhelyeket, a fokozatos, tervezett újraindulás a célravezető.
Az ipartestület elnöke szerint jó lenne látni ennek a pontos dátumát, mert a vendéglátósoknak felkészülési időre is szükségük van a nyitáshoz, például takarítani kell, beszerezni az alapanyagokat, kiképezni a munkaerőt. Úgy véli, az iparág és a háttér teljes felpörgéséig pedig a nyitástól számítva legalább egy hónap kell. (Kérdés persze, hogy mikor jöhet el a nyitás pillanata, csütörtökön ugyanis az országos tiszti főorvos, pénteken pedig Orbán Viktor miniszterelnök beszélt arról, hogy megkezdődött a járvány harmadik hulláma Magyarországon, ugyanakkor a nemzeti konzultáció alapján a vendéglátóhelyeket első körben nyitnák.)
Kovács László felidézte: nemrég – tekintettel a kényszerleállás miatt vergődő vendéglátóiparban kialakult súlyos helyzetre – az iparági vállalkozások képviseletében a szakmai szervezetek közös levélben szólították meg a kormányfőt további konkrét gazdaság-újraindító, piacösztönző intézkedések érdekében.
"Nem kell feltétlenül bélszín, jó lesz a szűzérme is" - így változtatnak az éttermek a koronavírus után
Küzdelmes időket élnek át az éttermek, és akkor sem lesznek könnyebb helyzetben, ha újra kinyithatnak. Pénzből és alkalmazottakból is kevesebb van, mint a járvány előtt, miközben új, kreatív módszerek kellenek a talpon maradáshoz, és az is biztos: a kalandorok máshová viszik a pénzüket. Éttermi vezetőket kérdeztünk arról, hogyan tervezik az újraindulást.
A Magyar Nemzet emlékeztetett, hogy a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) is tett javaslatokat a kormánynak, egyebek mellett az éttermi fogyasztás ösztönzésére is. Elképzelésük szerint nagyon rövid lejáratú lakossági kuponokat kellene bevezetni, amelyeket a megrendelt ételek házhoz szállításakor az ár 50 százalékáig lehetne beváltani. Ezzel azt szeretnék elérni, hogy a házhoz rendelések forgalma rövid idő alatt akár megduplázódjon, és így a vendéglátóipari vállalkozások már a nyitás előtt el tudják kezdeni felpörgetni termelési kapacitásaikat.
A BKIK a vidékieket is ösztönözné a fővárosban beváltható kedvezményes utalványokkal, akciós utazási csomagokkal. Ezeket a határon túli, valamint a külföldön élő magyarok körében is terjesztenék.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.