A főpolgármester szerint számtalan közfeladatot állami támogatást nélkül lát el a főváros, és még a kormánynak is fizet.
Az ország és benne Budapest válságból való kilábalása nem lehet gyermeteg számháború kérdése. Márpedig nehéz másnak nevezni, hogy Orbán Viktor a parlamentben éppen egy olyan nap számlakivonatát lobogtatja, amelyen rajta van a főváros által beszedett, de a kerületeknek még át nem utalt adóbevétel is"
– írta Karácsony Gergely a Facebookon Orbán Viktor hétfői kijelentéseire reagálva.
A miniszterelnök az Országgyűlésben napirend előtt viszonválaszában azt mondta, hogy Budapest számláján 2020. december 31-én 122 milliárd forint volt. Szavai szerint kevés olyan önkormányzat van, aki ne cserélne. A miniszterelnök hozzátette, hogy 2020-ban az összes támogatás 44 százaléka – 3000 milliárd forint – került a fővároshoz, szerinte ezt nem lehet kivéreztetésnek nevezni.
Karácsony Gergely azt írta, hogy egy fillér állami támogatás nélkül látnak el számtalan közfeladatot, és még ezen felül is befizetnek a kormánynak.
Az új városvezetésnek ugyanis közel négyszer annyi önkormányzati adót kell fizetnie, mint Tarlósnak – és mindezt a pusztító válság idején"
– írta.
A főpolgármester közzétett egy grafikont is a fővárosi költségvetési kapcsolatokból származó működési források és elvonások egyenlegéről, amely szerint Budapest nettó befizetőjévé válik az államnak.
A grafikon szerint 2018-ban ez az egyenleg 17,6 milliárd forint volt, 2019-ben 12,7, 2020-ban mínusz 787 millió és 2021-ben mínusz 6,4 milliárd forint.
"A miniszterelnök azt mondta a 2019-es választás után, hogy a kormány ugyanazt a hozzáállást fogja mutatni az új városvezetésnek amit az előzőnek. Az ábrára tekintve mindenki eldöntheti, hogy tartotta-e szavát" – zárta bejegyzését Karácsony Gergely.
Gyerekkoromban én szerettem a számháborút. De az ország és benne Budapest válságból való kilábalása nem lehet ...
Közzétette: 2021. február 15., hétfő
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.