Bár csak a hétvégén kezdődik a Czeglédy Gergő óbudai körzetében januárra kiírt időközi önkormányzati választás hivatalos kampánya, a Fidesz az elmúlt hétvégéken már ahhoz is gyűjtötte az aláírásokat, hogy a börtönben ülő Kiss László polgármester távozását kikényszerítsék.
Január 19-én időközi választás lesz a III. kerület 6-os körzetében, ahol az előzetes letartóztatásban ülő, októberben a mandátumáról lemondott Czeglédy Gergő helyére keresnek majd új képviselőt. A hivatalos kampányidőszak november 30-án, szombaton kezdődik, a helyi Fidesz azonban már három hete hétvégenként aláírást gyűjt a kerületben, amivel Kiss László polgármester lemondását szeretnék elérni – erősítette meg lapunknak Puskás Péter, a párt óbudai frakcióvezetője.
A januári időközi választáson egyébként a Fidesz ugyanazt a Malinás Sándort indítja, aki júniusban alulmaradt a kerületben Czeglédy Gergővel szemben, de ezt követően, még ugyancsak júniusban, az alpolgármester Czeglédyt letartóztatták százmilliós korrupció gyanújával.
Augusztusban pedig az újraválasztott Kiss Lászlót is letartóztatták. A kényszerintézkedést azóta többször is meghosszabbították, a polgármester jelenlegi állás szerint december közepéig még biztosan börtönben marad.
November elején derült ki, hogy Czeglédy lemondott a mandátumáról, emiatt lesz szükség az időközi választásra, Kiss azonban egyelőre a börtönből látja el a feladatát. Az esküjét is ott tette le, és az alakuló ülést is onnan hívta össze.
A Fidesz korábban fegyelmi eljárással próbálkozott, miután kiderült, hogy a börtönben ülő polgármester továbbra is felveszi a fizetését, valamint a neki járó költségtérítést. Az indítványt a jelentős többséggel rendelkező ellenzéki összefogás leszavazta. Ezért próbálkoznak most aláírásgyűjtéssel, amitől azt remélik, hogy a közösségi nyomás hatására Czeglédy után a polgármester is lemond majd. Puskás elmondása alapján eddig ezres nagyságrendben gyűltek össze aláírások.
A fideszes kerületi frakcióvezető elmondta, hogy az óbudai közgyűlés működése valóban jogszerű (Kiss és az ellenzéki összefogás képviselő rendszerint erre hivatkoznak), azonban – mint mondja – az alpolgármesterek nem hajlandók felelősséget vállalni a döntésekért, minden kérdést a közgyűlés elé visznek, így a döntéshozatal jelentős mértékben lassul.
Nehéz megállapítani, hogy a polgármester lemondása érdekében gyűjtött aláírások mennyire komoly szándékot jeleznek a Fidesz részéről. A gyűjtés a januári időközi választási kampány előkampányaként a 6-os választókerület területén zajlik, ám az interneten sem találtuk nyomát az akciónak.
Egy esetleges óbudai időközi polgármester-választás persze esélyt adhat a Tiszának is arra, hogy ne csak erős közgyűlési jelenléte, de egy fővárosi polgármestere is legyen. Korábban többen ennek tudták be, hogy a börtönben ülő polgármester lemondása érdekében nem mozgósít intenzívebben a Fidesz. Magyar Péter pártja azonban novemberben a Tolna megyei előválasztás kapcsán jelezte: sem ott, sem másik előválasztáson nem terveznek indulni. Az ugyan nem teljesen világos, hogy ezt csak a parlamenti mandátumra értették-e, vagy a polgármester-választásokra is, de ha az utóbbira is, akkor esély nyílhat a Fidesz előtt, hogy Budapesten visszahódítsanak egy kerületet, anélkül, hogy a fővárosban erős Tiszától félniük kéne.