Arról szól a levél, hogy az önkormányzatok mekkora veszteségeket szenvedtek el a járvány és a kormány döntései miatt. Konszenzussal fogadta azt el a Megyei Jogú Városok Szövetsége, vagyis a kérdésben a fideszes városvezetők is egyetértenek.
Segélykiáltással felérő levelet küldött Gulyás Gergelynek a Megyei Jogú Városok Szövetsége (MJVSZ) – írja a Népszava. A lap által idézett január 29-i keltezésű, a problémákat hosszan soroló dokumentum szerint az MJVSZ nemcsak nemcsak az elvont helyi iparűzési adó – ami esetükben 30 milliárd forintos kiesés – teljes kompenzációját kéri, hanem szinte minden területre pluszforrásokat igényelne a kormánytól.
A szövetség egyik javaslata, hogy hitelt vehessenek fel a települések – 2012-től ugyanis kormányzati engedélyhez kötött az önkormányzati hitelfelvétel. A MJVSZ azt is felveti, hogy a települések átadhatnák állami kezelésbe a sportlétesítményeiket, illetve a háziorvosi ügyeletek működtetését. Átmeneti finanszírozási segítséget kérnek a helyi tömegközlekedés működtetéséhez is – ebből éppen az idei évtől szállt ki az állam. Nagyobb összegű normatívát igényelnének továbbá a kötelezően vállalt szociális feladatokra feladatokra és az általános működésre, valamint felvetik azt is, hogy az állammal szembeni, korábbi elszámolásokból adódó visszafizetési kötelezettségeket erre az évre engedje el a kormány. Utóbbira példaként az ellenzéki vezetésű Hódmezővásárhelyt és Pécset hozza a levél.
A levelet a kaposvári fideszes polgármester, a szövetség elnöke, Szita Károly – aki decemberben még támogatta a helyi iparűzési adó elengedését – és pécsi ellenzéki kollégája, Péterffy Attila, az MJVSZ társelnöke írta alá. Péterffy azt nyilatkozta a Népszavának:
A levelet teljes konszenzus övezte a szövetségben.
A levél címzettje, Gulyás Gergely kancelláriaminiszter a csütörtöki kormányinfón közölte: a jövő héten hívja egyeztetésre a megyei jogú városokat. A miniszter szerint az iparűzési adók lefelezéséről egyes 25 ezer főnél nagyobb városok vezetőivel már beszéltek is.
Fideszes vezette városban szűnhet meg az orvosi ügyelet a kormány megszorításai miatt
Gyakorlatilag a tanácsrendszer visszaállítása történik azzal, hogy a válsághelyzetre hivatkozva a kormány elvonja az önkormányzatok szabadon elkölthető maradék forrásait is. A pénzszűke már a közszolgáltatásokat is rontja.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.