Gazdaság Lengyel Miklós 2021. február. 03. 11:45

Bloomberg: Az EU 100 milliárd eurót veszíthet az oltási kampányok elhúzódása miatt

Rosszabb a helyzet Európában, mint a versenytársaknál.

Az uniós gazdaság heti 12 milliárd euróval produkál kevesebbet, mint a pandémia előtt, mert csak 95%-os teljesítménnyel működik. A helyezetet pedig rontja, hogy az oltási kampány elhúzódik, miközben a vetélytársak, például az Egyesült Királyság, sokkal jobban állnak e téren – állapítja meg a Bloomberg.

"A lezárás miatti leállás sokkal nagyobb költséggel jár mint maga az oltási kampány" – nyilatkozta a Bloombergnek a Bruegel kutató központ szakértője Brüsszelben. Egy-két hónappal hosszabb lezárás 50–100 milliárd eurós veszteséget okozhat az Európai Unió gazdaságának.

100 emberből eddig hárman kaptak oltást az EU-ban, 15-en Nagy Britanniában és 10-en az Egyesült Államokban. "Ez azt jelenti, hogy Nagy Britanniában sokkal korábban kezdődhet meg a gyors gazdasági fellendülés a válság után, mint az európai szárazföldön" – hangsúlyozza a Bloomberg Economics Európa-szakértője.

Miért az uniós lemaradás? Brüsszel gyorsan kötött előszerződéseket a gyártókkal alacsony áron. A vetélytársak: az USA, Nagy-Britannia és Izrael ráígértek. A gyógyszergyárak pedig oda szállítanak, ahol többet fizetnek.

Mikor érik el a nyájimmunitást?

A felnőtt lakosság 70%-át nyár végéig beoltják – még mindig ebben bíznak Brüsszelben, de a Bloomberg szkeptikus, mert ehhez a jelenlegi oltási tempó hatszoros felgyorsítására lenne szükség. A csúszás miatt 90 milliárd eurós veszteség érheti az Európai Uniót – írja az Allianz SE jelentése.

"A vakcinagazdaság fekete-fehér: aki az élen végez a versenyben az élvezheti a multiplikátor hatás előnyeit. Erős fogyasztás növekedésre és beruházási aktivitásra számíthat a második félévben. A lemaradók viszont továbbra is krízismodellben működnek, és ennek nagy ára van mind a gazdaságban, mind a politikában" – jelzi az a közgazdász munkacsoport, mely Ludovic Subran irányításával vizsgálta a pandémia hatását.

A turizmus kiesése fáj a legjobban

Olaszországot és Spanyolországot amúgy is nagyon megviseli a Covid–19-járvány, de rájuk nézve a legrosszabb az oltási kampány elhúzódása. Mindkét gazdaságban igen jelentős a turizmus súlya, és az máris látszik, hogy a húsvéti szezonnak lőttek.

Minél hosszabb az elzárás, annál nagyobb az esélye annak, hogy újabb cégek dőlnek be. Emiatt pedig növekedhet a munkanélküliség és az elégedetlenség, és csökkenhet a gazdaságnak az a képessége, hogy fellendülést produkáljon a pandémia után – írja a Bloomberg.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Mátraházi Zsuzsa 2025. január. 10. 19:30

Sabján Adrienn kajatortacukrász: „Olyasmit nem vállalok el, amit jobb, ha nem látnak a hűtőbe bekukucskáló gyermekeim”

Jól fizető szakmából piaci szempontból a legrosszabbkor váltott, mégis sikerre vitte vállalkozását. Furcsán indult, de a hermelintorta sem fogott ki rajta. Megküzdött „véres” feladattal is, de nemet mondott a szülést ábrázoló tortára. Elárulja, hogy már nem igazán szereti az édességet, de persze mindent megkóstol, amit készít, és a versenytársak termékeit is elemeznie kell. HVG-portré.