A hírt az Európai Bizottság elnöke tette közzé.
Az idei év első negyedévében 40 millió adagot szállít az AstraZeneca az Oxfordi Egyetemmel közösen fejlesztett koronavírus-fertőzés elleni vakcinából – jelentette be Ursula von der Leyen vasárnap délután a Twitteren. A cég eredetileg 80 millió adagra szerződött az Európai Unióval, január 22-én azonban bejelentette, hogy március végéig csupán 31 milliót tud leszállítani.
Ennek következtében heves vita alakult ki az unió vezetése és gyártó között, amelynek eredménye a mostani bejelentés: az, hogy a 31 mellett további 9 millió egység érkezik a 27 tagállamba.
A brit-svéd cég most arra is ígéretet tett, hogy a tervezettnél egy héttel korábban megkezdik a szállításokat, és az európai gyártást is felpörgetik.
A hír kapcsán
Az EB elnöke a ZDF német országos köztelevíziónak elmondta, hogy az EU-ban már 12 millióan kaptak oltást a SARS-Cov-2 ellen. Ez „az Európai Unió méretéhez képest tekintélyes szám”, és azt mutatja, hogy az oltási kampány „jól halad”. Kétségtelen, hogy a következő hetek még nehezek lesznek, de március végére megoldják a szállítási gondokat, és jóval több oltóanyag áll majd az EU-tagországok rendelkezésére. Ezért továbbra is ki kell tartani az eredeti tervek mellett.
Azt szeretnénk, hogy a nyár végére a felnőttek 70 százaléka rendelkezzék oltással az EU-ban, hatalmas teljesítmény lesz, ha ez sikerül” – mondta.
Azzal kapcsolatban, hogy a közösségből távozott Nagy-Britanniában az utóbbi 24 órában rekordot döntöttek, 600 ezernél is több embernek adtak be oltást az új koronavírus ellen, és így megközelítette a kilencmilliót azok száma, akik megkapták az oltóanyag első adagját, a bizottság vezetője kifejtette, hogy nincs versengés az EU és volt tagja között. „Szerintem jelenleg csak a vírussal és az idővel futunk versenyt.”
Az unió korábbi megállapodását az oltóanyaggyártóval pénteken tették nyilvánossá, amelyből kiderült, hogy a tagállamok éves szinten 300 millió adag AstraZeneca-vakcinát szerezhetnek be, valamint további 100 millió adagot köthetnek le, amely a lakosságukkal arányosan kerül elosztásra.
Az Európai Gyógyszerügynökség még pénteken jelentette be, hogy engedélyezte AstraZeneca Covid–19 vakcinájának feltételes piacra jutását az Európai Unióban, a 18 éven felüliek oltására. A termék az EU-ban a harmadik a SARS-Cov-2 elleni oltóanyagok sorában az amerikai Pfizer és a német BioNTech közös fejlesztésű oltása, illetve az amerikai Moderna vakcinája után. Előnye, hogy alacsonyabb az előállítási költsége a rivális oltóanyagokhoz képest. Szállítás közben sem igényel mélyfagyasztást, a gyártástól a felhasználásig normál hűtőszekrényben, négy és nyolc Celsius-fok közötti hőmérsékleten tárolható.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.