A székesfehérvári polgármester szerint túlságosan is az országos pártpolitika terepe kezd lenni az önkormányzati világ.
Nem a kormány vonja el a forrásokat. Adott egy rendkívüli helyzet, amelyet a járvány okozott. Egy ilyen szituációban mindenkinek bele kell harapnia a saját ujjaiba is
– mondta Cser-Palkovics András, Székesfehérvár fideszes polgármestere a Népszavának adott interjújában, amikor az önkormányzatokat érintő elvonásokról kérdezték. A polgármester szerint a kormány és az önkormányzatok is az adott körülmények között a legjobb tudásuk alapján hoznak döntéseket. "Lehet, hogy ezek nem hiba nélküliek, de nem látom mögéjük azt a szándékot, amit néhány kollégám" – mondta.
Szóba került az év végi pénzosztás is, ahol főképp kormánypárti vezetésű városok voltak a kedvezményezettek a szabadon felhasználható források esetében. Cser-Palkovics nem érzi jogosnak a kritikát ezzel kapcsolatban, szerinte a Modern Városok Program, vagy az uniós források elosztása nem politikai alapon megy. Úgy vélte, hogy még a tavaly év végi egyedi kormánydöntésekben is látni bőven Pécsre, Miskolcra, Egerbe – ellenzéki vezetésű településekre érkező pénzeket.
Lehet olyan elem, amit egy-egy ellenzéki polgármester sérelmez, de hitelesebb lenne, ha pozitívumokról is beszélnének. Túlságosan is az országos pártpolitika terepe kezd lenni az önkormányzati világ és ez nem jó
– jelentette ki.
Az iparűzési adó megvágásáról azt mondta, hogy 2–2,1 milliárd forint marad a fehérvári vállalkozásoknál, vagyis a 2019-es adóbevételünk tíz százaléka. Szerinte ez nem kevés, de nem az önkormányzat kinyírása. Igaz, előtte megjegyezte, hogy 2019-ben Székesfehérvár kasszájába 19,5 milliárd forint iparűzési adó folyt be (Ez Pécs esetében pl. 9,7 milliárd volt – a szerk).
Cser-Palkovics András elmondta, január végén fogják elküldeni a kormánynak, hogy az adóbevétel-kiesésért cserébe milyen ellentételezést kérnek.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.