Székesfehérvár polgármestere szerint Parragh László javaslatai teljesen ellehetetlenítenék a településeket. A fideszes politikus üzent is az iparkamara elnökének: Ne tetézd!
Kérem, hagyja már békén a vállalkozások környezetét és a munkavállalóik életminőségét biztosító településeket! Ha kicsit hosszabban: értékelhető a szándék, hogy könnyítsenek a vállalkozások terhein, az pedig biztos, hogy a cégek terheit semmilyen iparűzési adóemeléssel nem szabad növelni a jelenlegi helyzetben
– reagált Cser-Palkovics András, Székesfehérvár fideszes polgármestere Parragh Lászlónak, a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara (MKIK) elnökének a terveire.
Parragh kedden interjút adott a Magyar Nemzetnek, amiben az iparűzési adó befagyasztásának terveit védte, illetve tovább is ment. Azt mondta, emellett, hogy két évre elengedik az iparűzési adót, még egy lépésre szükség van:
Javasoljuk emellett a kormánynak a további, önkormányzati hatáskörbe tartozó adónemek mértékének befagyasztását
– mondta. Ide tartozik az ingatlanadó, az idegenforgalmi adó, az építményadó és a kommunális adó is.
Cser-Palkovics szerint a kamara és Parragh porcelánbolti elefántként szeretné letarolni az önkormányzati szektort. A polgármester azt írta, hogy az iparűzési adó felfüggesztésének javaslata teljesen ellehetetlenítené a településeket és óriási károkat okozna mindazoknak, "akik számára az önkormányzatok munkája a létminőség fontos része, tehát gyakorlatilag az összes magyar polgárnak, de a fehérváriaknak biztosan".
Mindezt miért? Egy szakmailag is rossz, bár látványos javaslatért.
Cser-Palkovics András szerint a kamara javaslata a legnehezebb helyzetbe került gazdasági szereplőknek nem nyújt valós segítséget, mert egy válságidőszakban a valóban rosszul érintett cégek iparűzési adófizetési kötelezettsége automatikusan csökken.
A fideszes városvezető arra kérte a kamarát, hogy gondolják meg alaposan, milyen javaslatot tesznek.
Főleg, hogy ezt egy olyan évben tennék, amikor a települések adóbevétele a járványhelyzetből fakadó gazdasági visszaesés miatt már drasztikusan csökkent. Ezzel a kihívással is megbirkózunk még, de csengjen ismerősen a mondás: ne tetézd, ne tetézd!
– írta Cser-Palkovics.
A polgármester egy korábbi bejegyzésében bejelentette, hogy idén várhatóan 5-6 milliárd forinttal csökken az önkormányzat bevétele, az iparűzési adó 3-4 milliárd forinttal lesz kevesebb, mint az elmúlt évben. A fideszes politikus szerint, amennyiben nem változnak a továbbiakban a jogszabályi keretek, akkor össze tudnak állítani egy működőképességre koncentráló költségvetést.
A Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara (BKIK) elnöke, Nagy Elek nyilatkozott a hétvégén a hvg.hu-nak az iparűzési adó csökkentéséről. Azt mondta, szerinte fűnyíró elv szerint nem szabadna az adó fizetését felfüggeszteni, azokban a szektorokban azonban, amelyeket jobban sújt a válság, szóba jöhet az adócsökkentés. További részletek itt:
A budapesti iparkamara már dolgozik azon, hogyan lehetne az iparűzési adót csökkenteni
Nagyon meglepődött a kamara vezetése, amikor először meglátta az orvosi bérek emeléséről (is) szóló törvényjavaslatot. Azt pedig már egyenesen kritikán alulinak tartja a szervezet, hogy mindössze 3,5 órája volt a jogszabály véleményezésére. Ez a Fülke, a hvg.hu közéleti podcastja.