Miután a kormány megnövelte az önkormányzatok terheit és leszűkítette a pénzügyi mozgásterüket, Tállai András elmagyarázta, nem érti, miért akarnának egyes önkormányzatok adót emelni.
Miután a kormány megtiltotta az önkormányzatoknak, hogy megemeljék a helyi adókat vagy újakat vezessenek be, Tállai András a Világgazdaságnak magyarázta a döntést. Az adózásért felelős államtitkár szerint
a kormány fellép a baloldali önkormányzatok megszorításai ellen.
Tállai szerint „teljességgel érthetetlen”, hogy miért akarnak egyes önkormányzatok adót emelni.
Az önkormányzatok válasza erre adott: a pénzügyi mozgásterük egyre szűkebb, miközben a feladataikat ugyanúgy el kell látni, mint a válság előtt. A helyi önkormányzatokra kivetett szolidaritási adó jövőre az idei négyszerese lesz, 43 helyett 160 milliárd forintot kell a központi kasszába befizetniük, a gépjárműadónak mostantól nem tarthatják meg a 40 százalékát, és a parkolási bevételeket is lenullázta a kormány. Parragh László kamarai elnök kérésével ellentétben ugyan nem függesztette fel a kormány a helyi iparűzési adót, de mivel a válságban a cégek bevétele kisebb, még ebből is kevesebb pénz jut a városokhoz.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.