Gazdaság hvg.hu 2020. november. 19. 16:49

Magyarország középhatalom az EU-ban – ha borban mérjük

Olaszország az Európai Unió legnagyobb bortermelője és borexportőre. A három bornagyhatalomhoz képest Magyarország 0,4 milliárd liter termelése a kanyarban sincs, de ez is elég a hatodik helyre.

Összesen 16 milliárd liter megtermelt bort ideértve a pezsgőt és a szőlőmustot  értékesítettek az Európai Unióban tavaly a közösség statisztikai hivatalának (Eurostat) adatai szerint.

A legnagyobb bortermelő Olaszország volt, az ott megtermelt 5,5 milliárd liter a teljes uniós termelés több mint harmada. Európa másik két bornagyhatalma Spanyolország (4,3 milliárd liter, az össztermelés 27 százaléka) és Franciaország (3,4 milliárd liter, 21 százalék).

Az első három helyezett után hatalmas szakadék tátong, a következő ország ugyanis Portugália és Németország egyaránt 0,7 milliárd literrel, majd Magyarország 0,4 milliárd literrel.

Egy kicsit kevesebb lett a nagyivó Magyarországon

„A betegek egy részének még a mentőben összeesik a légzése, kisvártatva a keringése is. Amikor a műszak során később visszamegyünk a kórházba, azt halljuk, hogy gépre kerültek, vagy már letakarták őket"

Az EU tagországai összesen 7,1 milliárd liter bort exportáltak, de főleg egymásnak adtak el, csak a kivitel 43 százaléka ment az unión kívülre. A legnagyobb EU-n kívüli exportőr nem meglepő módon a három legnagyobb bortermelő ország volt. A legtöbb külső export az Egyesült Királyságba, az Egyesült Államokba és Oroszországba irányult.

A fentieknek megfelelően a tagállamok borimportjának nagy része egymástól származott, kívülről csak az összimport 16 százaléka érkezett. Főleg Chiléből és Dél-Afrikából, elsősorban Németországba, Hollandiába és Dániába. Ez nem jelenti, hogy a behozott bort ott is fogyasztották el, a nagy külkereskedelmi kikötőkkel rendelkező országok felülreprezentáltak az importstatisztikákban.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.