A kormány a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos helyreállítási alaphoz szükséges rendeletet sem fogja megszavazni.
Hétfő délután politikai vétót emel a magyar kormány Brüsszelben a 2021–2027-es uniós költségvetés ügyében azért, hogy a folyósításokat ne kössék a jogállamiság feltételeihez – értesült a Portfolio. A Reuters hírügynökség kérdésére Kovács Zoltán kormányszóvivő is megerősítette a lap értesülését, ugyanakkor Varga Judit igazságügyi miniszter hétfő reggeli Facebook-bejegyzéséből is erre lehetett következtetni.
A német soros elnökség délután a tagállamok uniós nagyköveteinek brüsszeli tanácskozáson politikai állásfoglalást kér a tagállamoktól három jogszabállyal kapcsolatban. A Portfolio úgy tudja, hogy a magyar kormány a következő 7 éves költségvetés mellett a helyreállítási alaphoz szükséges „Saját források” (Own Resources Decision, ORD) rendeletet is megvétózza. Mivel a jogállamisági rendeletben nem egyhangúság a követelmény, így ott nem vétóról van szó hivatalosan, hanem egy elutasító magyar (és egyben lengyel) álláspontról, de ettől még egyébként a rendelet hatályba tud majd lépni.
Az Európai Tanács és az Európai Parlament két héttel ezelőtt állapodott meg arról, hogy a jogállami értékeket összeköthetik az uniós kifizetésekkel, ráadásul a tagállamok eredeti elképzeléséhez képest tágabb körben lehet alkalmazni a szankciókat. Összesen 1800 milliárd euró vissza nem térítendő támogatás, illetve kisebb részben hitel kiutalásának a megkezdése forog kockán, Magyarország és Lengyelország viszont elutasítja, hogy a kifizetéseket jogállami szabályokhoz kössék.
November 5-én Varga Judit igazságügyi miniszter, három nappal később pedig Orbán Viktor közölte, hogy a kormány kész megvétózni az uniós költségvetést és a helyreállítási alapot is, amennyiben ehhez a feltételhez kötik az egyes tagállamoknak szánt források kifizetését. A Mandiner szerint Orbán azzal érvelt, hogy a jogállamisági feltételrendszer beemelése veszélyezteti a tagállamok közötti bizalmat és Magyarország érdekeit is.
Iratxe García Pérez, az Európai Parlament szocialista frakciójának vezetője ezután azt közölte, hogy ha Orbán szeretné megakadályozni a költségvetés vagy a járvánnyal kapcsolatos helyreállítási alap elfogadását, akkor a magyar emberek érdekeit veszélyezteti, mert a támogatások főleg a pandémia következményeinek az enyhítését szolgálják.”
Ujhelyi István, MSZP-s EP-képviselő a hétvégén azt írta, hogy a néppárti frakcióból egyedül a Fidesz európai parlamenti képviselői nem szavazták meg az EU 2021. évi költségvetéséről szóló parlamenti határozatot.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.