Gazdaság hvg.hu 2020. november. 11. 14:41

Magyar Orvosi Kamara: Többszörös kérés ellenére sem történt egyeztetés az egészségügyi törvényről

A szabályozás október 6-i megszavazása óta a kamarának nem volt lehetősége megismerni a normaszöveget, így véleményezni sem tudta.

Átdolgozzák és újra a parlament elé viszik az egészségügyi törvényt – közölte Hollik István az ATV-n hétfőn. A Fidesz kommunikációs igazgatója kijelentette, hogy minden szakmai részletben – a vezényléstől kezdve a magánpraxis és kórházi munka összehangolásán át – lesz megállapodás.

A Magyar Orvosi Kamara szerdán reagált Hollik kijelentésére. A kommunikációs igazgatónak címzett levelükben azt írták, hogy a törvény október 6-i megszavazása óta többszörös kérésük ellenére sem történt semmiféle egyeztetés az ügyben.

Az egyeztetést és a készülő normaszövegek megismerését, véleményezési lehetőségét változatlanul szükségesnek tartjuk”

– hangsúlyozták.

Az Országgyűlés október 6-án fogadta el az egészségügyi szolgálati jogviszonyról szóló törvényt. E szerint a jövőben állami vagy önkormányzati egészségügyi szolgáltatónál csak ilyen jogviszony keretében lehet majd dolgozni. A törvény egy történelmi jelentőségűnek mondott orvosi béremelésen túl tartalmazza például azt, hogy egy orvos ugyanazon betegség miatt nem láthatja el ugyanazt a beteget az állami és a magánellátásban, büntethetővé teszi a hálapénz elfogadását és adását is, és szigorúan korlátozza a másodállás vállalását. A Magyar Orvosi Kamara szerint az új törvény „katonákat” csinál az orvosokból, akik az új szabályozás miatt inkább a magánpraxis felé fordulnak majd.

A MOK kiemelten bírálta a törvény bértáblával kapcsolatos részét. Úgy vélik, hogy a törvénnyel csapdába csalták az orvosokat, a Magyar Orvosok Szakszervezetének kutatása pedig azt mutatja, hogy megnőtt azon orvostanhallgatók száma, akik elhagynák a pályát vagy külföldön vállalnának munkát az új törvény miatt.

Lantos Gabriella egészségügyi szakértő szerint a kormány nagyon sokat kért az orvosi béremelésért cserébe. A hvg.hu Fülke című podcastjében arról beszélt, hogy az Orbán Viktor által „élet-halál kérdésnek” tartott kétéves átvezénylés lehetőségét ki kell vetetni a jogszabályból, az ugyanis hadiállapotokhoz vezet. Lantos szerint az új törvény többek között nem szabályozza világosan, hogy a nőgyógyászok miért kapnak kiskaput, szintén nem sérelmezi, hogy az orvosok ezentúl nem dolgozhatnak több helyen, főleg azért, mert így a kisebb kórházak veszíthetnek, amiket aztán a bezárás fenyeget emiatt.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?