Gazdaság EUrologus 2020. október. 15. 10:32

Indul az EU-csúcs egy nagy téttel: sikerül-e megegyezni a Brexitről

Csütörtökön és pénteken ismét személyesen találkoznak az uniós állam- és kormányfők Brüsszelben, hogy a szokásos őszi EU-csúcson vegyenek részt. Miközben a tagállami vezetők utaznak, az Európai Parlamentben úgy döntöttek, hogy a jövő heti plenáris ülést sem Strasbourgban, sem Brüsszelben nem tartják meg. Ehelyett – ahogy erre már volt példa – videokonferencia formájában rendezik meg, az Európa-szerte egyre romló járványhelyzet miatt.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Az uniós csúcstalálkozón legégetőbb témája a Brexit, vészesen közeleg ugyanis az a nap, amikor már nem nincs gyakorlati esélye annak, hogy elkerüljük a rendezetlen kilépést. Január 1-jéig kellene tisztázni az EU és Nagy-Britannia jövőbeni kapcsolatait, kidolgozni többek között egy szabadkereskedelmi megállapodás feltételrendszerét. Az álláspontok egyelőre nagyon távoliak a halászat, az egyenlő versenyfeltételek és a vitarendezési mechanizmus terén.

Szerdán Boris Johnson brit miniszterelnök tárgyalt Ursula von der Leyennel, az Európai Bizottság és Charles Michellel, az Európai Tanács elnökével. Az EU részéről azt mondták, mindent megtesznek a megállapodás eléréséért, azonban nem “minden áron”. A brit kormányfő pedig a csúcstalálkozó eredményétől teszi függővé a további brit lépéseket. Vagyis hiába beszélt korábban arról, hogy október 15-ig meg kell lennie a megállapodásnak, ha biztatónak ítélik a haladást, készek a következő hetekben is folytatni az egyeztetéseket. De csak ebben az esetben.

A tárgyalócsoportok múlt héten ültek össze utoljára, következő időpont nincs kitűzve. Az EUrologus több, egymástól független forrásból is úgy értesült, hogy nem várható most konkrét döntés, legfeljebb az, hogy mindent meg kell tenni a megállapodások elérésére. Vannak, akik felvetették egy rendkívüli Brexit-csúcs szükségességét, de erről még viták folynak.

Fontos napirendi téma lesz a klímapolitika, de döntésekre itt sem kell számítani. A tagállamok vezetői most elmondhatják, mit gondolnak az Európai Bizottság legfrissebb javaslatáról. Ez arról szól, hogy a 2050-es karbonsemlegesség elérése érdekében 2030-ig nem 40, hanem 55 százalékkal kell csökkenteni a károsanyag-kibocsátást. Ebben a kérdésben majd decemberben várható uniós állásfoglalás.

Ugyancsak a decemberi csúcs napirendjén szerepel, de most is szóba kerül majd az EU és Törökország kapcsolata. Ciprus és Görögország napirenden tartja a török mélytengeri fúrások ügyét, két héttel ezelőtt azonban úgy döntöttek a tagállamok, hogy az év végéig esélyt adnak a tárgyalásos rendezésre, addig nem döntenek büntetőintézkedésekről.

Megkerülhetetlen téma a Covid-válság, a vezetők erőteljesebb koordinációt szeretnének a tagállamok között, és tárgyalni fognak az utazási szabályok egységesítéséről, közös színkód alkalmazásával.

Szó lesz az EU és Afrika kapcsolatáról is. Ez a téma szintén vissza fog térni decemberben, elképzelhető, hogy afrikai vezetőket is meghívnak majd arra a csúcstalálkozóra.

Forrásaink szerint a következő hétéves költségvetés, az uniós újjáépítési csomag és ezek kapcsán a jogállamisági vita hivatalosan nem témája a mostani csúcstalálkozónak. Folyik a vita az Európai Parlamenttel, és csak néhány napja volt az első olyan tárgyalás, amikor a jogállamisági kérdések is szóba kerültek. "Ezek a tárgyalások azonban rendkívüli nehezek" – ismerte el egy magas rangú uniós diplomata.

zöldhasú
Hirdetés