Nyolcpontos követelést fogalmazott meg a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete a kormányhoz. El akarják érni, hogy az oktatási intézményekben dolgozókat rendszeresen teszteljék.
Kiáltványt intézett a kormányhoz a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete pénteken. "A kormány sikerpropagandájával szemben a pedagógusok 94 százaléka igenis tart a megbetegedéstől. Jogsegély-szolgálatunk folyamatos nyomás alatt dolgozik: ki nem fizetett túlmunkák, logikátlan és veszélyeztető járványügyi intézkedések, nem munkakörbe tartozó feladatok, és még sorolhatnánk" – írja a szakszervezet.
A PDSZ szerint ma Magyarországon nem biztosítottak a közoktatás területén a biztonságos és egészséges munkavégzés feltételei és azt követelik, hogy a kormány haladéktalanul hozzon döntéseket annak érdekében, hogy biztosítsák az egészséget nem veszélyeztető és biztonságos munkavégzés követelményeit, amit a munka törvénykönyve is előír.
A szakszervezet a kiáltványban sorra vette azokat a tényezőket, ami alapján szerintük nem biztonságos jelenleg a munkájuk. Úgy vélik,
mivel nincs rendszeres, általános tesztelés, így nem követhető nyomon egy adott intézmény átfertőzöttségének mértéke.
Azt is hozzátették, hogy "félrevezető és hamis az az állítás, amelyet Maruzsa Zoltán államtitkár hangoztat folyamatosan a sajtóban, hogy csak néhány iskolát és osztályt kell a járvány miatt digitális munkarendre átállítani.
Ezeket az intézkedéseket véletlenszerűen felfedezett fertőzések miatt vezették be, a többség azonban a tesztelés elmaradása miatt rejtve marad.
A PDSZ szerint jelentős túlmunkát kell vállalniuk a pedagógusoknak, mivel a karanténba került csoportok miatt a hagyományos oktatás digitális oktatással kell kiegészüljön és ez sem a munkaidő miatt, sem a rendelkezésre álló eszközök miatt nem megoldható. A közleményben írtak szerint a fentiekből fakadó túlmunkát nem fizetik ki, ahogy a helyettesítéseket sem, miközben felmérésünk szerint ezek száma 40%-kal nőtt a járvány alatt.
A szakszervezet a kiáltványában mindezek miatt egy nyolcpontos követelést intézett a kormány felé. Többek között azt akarják, hogy azokon a településeken, ahol megjelent a koronavírus-fertőzés, az általános iskola felső tagozatán és a középiskolákban rendeljenek el digitális munkarendet. Azt is kérik, hogy az intézményekben dolgozókat rendszeresen teszteljék; azok a gyerekek, akikkel egy háztartásban lakók karanténba kerültek, ne látogassák mindaddig az iskolát, amíg a fertőzést továbbadhatják.
Elindult az iskolákban a lázmérés: van, aki szerint tévút, más szerint meg túl kevés
Csütörtökön elindult a diákok hőmérsékletmérése az iskolák bejáratánál, egy óbudai általános iskolában az iskolaőr kezébe is lázmérőt nyomtak. A szülők elégedettek a lépéssel, de van, aki szerint ez kevés, tesztelni kellene a tanulókat. Azt nem árulja el az Emmi, hogy pontosan honnan és mennyiért vettek 41 ezer érintésmentes lázmérőt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.