Gazdaság hvg.hu 2020. október. 02. 13:07

210 millióba került a gép, ami mégsem tud havonta 2,8 millió maszkot gyártani

Hadházy Ákos kikérte és közzétette a gép beszerzéséhez kapcsolódó szerződést.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

A Hadházy Ákos független országgyűlési képviselő által kikért szerződés alapján 600 ezer euróért szerezték be azt a maszkgyártó gépsort egy tonna alapanyaggal együtt, ami a sátoraljaújhelyi börtönbe került. A berendezést áprilisban Orbán Viktor miniszterelnök is megtekintette, akkor azt mondták neki, hogy havi 2,8 millió egyszer használatos maszk gyártására képes.

A független országgyűlési képviselőnek gyanús lett az óriási kapacitás, ezért július közepén írásbeli kérdéssel fordult a Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnokságához, hogy megérdeklődje, hány maszk készült már. A parancsnokság válaszában azt írta, hogy május 25. óta 869 340 darabot gyártottak le, az ígért mennyiségtől való jelentős elmaradást pedig azzal indokolták, hogy a korábban bejelentett szám alatt ők az összkapacitásra gondoltak, nem pedig egy gépére.

Hadházy már akkor jelezte, hogy nem engedi el az ügyet. Azóta megpróbált bejutni a sátoraljaújhelyi börtönbe, hogy megnézze a gépet, ezt azonban – látogatási tilalomra hivatkozva – nem engedélyezték neki.

A kikért szerződést most a közösségi oldalán hozta nyilvánosságra, megjegyezve, hogy „bár nehéz annak hívni ezeket a papírokat. Nem szerepel rajta sem az aláírók neve (vélhetően az aláírásokat csak kitakarták, mielőtt kiadták volna a szerződéseket - a szerk), sem a szerződés dátuma, sem az, hogy milyen típusú, milyen kapacitású, milyen gyártmányú gépről van szó. Vicc ez, nem csoda, hogy nem akarták kiadni.”

Azt is írta, hogy újra megkeresi az Állami Egészségügyi Ellátó Központot, hogy megkérdezze, terveznek-e jogi lépéseket tenni annak érdekében, hogy a szerinte semmire sem jó gép árát visszaszerezzék „Ha nemleges a válasz, akkor teszek majd én feljelentést” – közölte.

Nem kis pénzért, 210 millió forintért vették azt a kínai csodamasinát (plusz ezer kiló alapanyagot), ami a propaganda...

Közzétette: Hadházy Ákos – 2020. október 1., csütörtök

A gépsort eladó cég, a TMT Technics Kft. lélegeztetőgépeket is beszerzett. A cégről a HVG is írt abban a cikkében, amelyben a beszerzésekre vonatkozó közérdekű adatigénylések és tényfeltárás eredményeit ismertette.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.