A járvány második hullámában is fenn kell tartani az ország gazdasági működőképességét, ezért újabb gazdaságvédelmi intézkedéseket vezet be a kormány – mondta a Magyar Nemzetnek Varga Mihály pénzügyminiszter. Az építőipar és a turizmus megsegítése is szóba jöhet, aminek nyilván örül Mészáros Lőrinc is.
A tárcavezető egyebek mellett elmondta:
- A vírusválság ott fékezte le igazán a gazdaságot, ahol az utóbbi években a legerősebb volt;
- a turizmusban és az építőiparban élénkíteni kell a keresletet;
- meg kell akadályozni a csődhullámot, hogy megmaradhassanak a munkahelyek;
- támogatni kell a befektetéseket, az új termelési lehetőségeket;
- s közben figyelni kell arra, hogy az elköltött állami milliárdok a hatékony és versenyképes gazdasági megoldásokat támogassák.
Az építőiparban „egyet vagy többet visszaállíthatunk” azon intézkedések közül, amelyek korábban helyzetbe hozták az ágazatot; ilyen volt például az áfacsökkentés és egyes állami támogatások. Máshol is jöhet adócsökkentés, a hitelmoratórium meghosszabbítása szintén átmeneti segítséget jelenthet a családoknak és a vállalkozásoknak – mondta Varga Mihály.
A politikus leszögezte: nem látni még a válság végét, igazán csak az oltóanyag megtalálása után térhetünk vissza a rendes kerékvágásba, és lendülhet ismét föl a gazdaság is. Ha a vakcina 2021 második negyedévében rendelkezésre áll, akkor abban az évben akár 4–5 százalékkal is növekedhet a magyar GDP.
„Meg kell jegyeznem, ez egy optimista forgatókönyv”
– fogalmazott a miniszter. A pesszimista elképzelések szerint még jövőre is inkább csak stagnálás várható az idei 5-6 százalékos mínusz után.
Nyitókép: Palkovics László innovációs miniszter, Szijjártó Péter külügyminiszter, Mészáros Lőrinc milliárdos vállalkozó és Kósa Lajos fideszes képviselő Mészáros közbeszerzéseken remeklő építőipari érdekeltségének, a V-Hídnak a születésnapi rendezvényén. (MTI/Czeglédi Zsolt)
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.