Gazdaság Lengyel Miklós 2020. szeptember. 17. 15:30

Soha nem látott veszteséget okozott a koronavírus a világ futballjának

Az európai és a latin-amerikai szövetségek is jelentős kárt szenvedtek el.

14,4 milliárd dollárra saccolja a labdarúgás kárát a FIFA. "Ez hatalmas összeg, és az egész futballvilágot érinti " – hangsúlyozta Olli Rehn, aki a FIFA válságkezelő bizottságának elnöke. Nem csoda, hogy a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség 211 tagjából 150-en folyamodtak eddig vissza nem térítendő támogatásért. A FIFA egyik vezetője azonban "lehetetlennek" nevezte a kérések teljesítését – írja a Guardian.

Ráadásul a veszteségek csak becsült számok, mert senki sem tudja pontosan, hogy mennyi pénz is veszett el azzal, hogy lezárták a stadionokat, és mérkőzések híján a televíziók sem közvetíthettek sokáig mérkőzéseket élőben.

"Abszolút számokban az európai klubok veszítették a legtöbbet" – mondta Olli Rehn. Ezeknek a csapatoknak 40-45 milliárd dollár az éves bevétele. A latin-amerikai klubok vesztesége azonban arányaiban még nagyobb, mert a járvány időpontja számukra katasztrofálisnak bizonyult.

"A FIFA nem képes megoldani a problémát, de nyáron már bejelentett egy 1,5 milliárd dolláros válságkezelő programot. Ez vissza nem térítendő támogatást, illetve kölcsönt nyújt a tagállamoknak, hogy enyhítsék a járvány által okozott bevételkiesést. Minden egyes szövetség 1,5 millió dollárt kapott azzal a kikötéssel, hogy ennek az egyharmadát a női futballra kell fordítani." A futballszövetségek többsége taktikusan a női focira kért vissza nem térítendő támogatást, de Olli Rehn elmondta: nagyon alaposan megvizsgálják, hogy valóban arra költik-e a pénzt a tagszövetségek.

A FIFA-nak nagy korrupciós botrányai voltak: elég a 2022-es katari világbajnokságra utalni. Épp ezért most maximális átláthatóságra törekszenek: "nem fordulhat elő, hogy a női futballra kért támogatást futball-pályaépítésre használják fel" – hangsúlyozta Olli Rehn, aki korábban uniós biztos és a finn jegybank elnöke is volt.

zöldhasú
Hirdetés
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.