Nem engednék az országba azokat az árucikkeket, amik a kínai munkatáborokhoz köthetőek – közölte az amerikai vám- és határvédelmi hivatal megbízottja.
Tiltólistára helyezné az Egyesült Államok azokat a kínai termékeket, amik átnevelő táborokban fogvatartott ujgurok kényszermunkájával készülnek – idézi az amerikai vám- és határvédelmi hivatal illetékese, Mark Morgan hétfői kijelentését a Guardian. Morgan – aki az ujgur etnikum ellen elkövetett rendszerszintű visszalélésekről beszélt – több érintett termékkört is felsorolt.
A szankciók kiterjednek majd öt különböző, egyelőre nem megnevezett gyártótól származó pamutra, ruhaneműkre, hajból készült termékekre és elektronikai cikkekre. Ezeken túl minden egyes olyan termékre is vonatkoznak majd, amik a Hszincsiang tartomány Lop megyéjének 4-es számú oktatási és képzési központjából származnak. Utóbbi az amerikai álláspont szerint valójában egy koncentrációs tábor, illetve az egyik legjelentősebb színtere a kényszermunkának.
Ezzel párhuzamosan az Európai Unió független nemzetközi megfigyelőket küldene Hszincsiangóba – idézi Charles Michel, az Európai Tanács elnökének kijelentését a lap. Michel komolyan aggasztónak nevezte a hongkongi nemzetbiztonsági törvényt is, amikor uniós tisztviselők és Hszi Csin-ping kínai elnök megbeszélése után nyilatkozott.
Az amerikai kormány tavaly októberben már tiltólistára tett 28 kínai vállalatot és más szervezetet, mert részt vesznek a muszlim ujgur kisebbség elnyomásában. Ujgurok hajából készült termékeket júliusban is foglalt már le az amerikai vámhatóság.
Kutatók, újságírók, jogvédők és kiszivárgott dokumentumok számos, a kínai ujgur és kazakh etnikumú kisebbségekkel szembeni visszaélést tártak a világ elé az utóbbi időben. Eszerint nagyjából 1 millió embert tarthatnak fogva átnevelő táborokban, ahol nemcsak a kényszermunka alkalmazása kiterjedt, de más jogsértések mellett az erőszakos meddővé tétel sem ritka, sokaknak pedig örökre nyoma veszik a táborokban.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.