Tech hvg.hu 2020. március. 03. 20:03

Kényszermunkán dolgoztatott emberek termelhetnek a világ vezető techcégeinek Kínában

Az Australian Strategic Policy Institute kutatóközpont szerint a kínai kormány mintegy 80 ezer, kisebbséghez tartozó embert dolgoztat kényszermunkára utaló körülmények között 27 kínai gyárban, amelyek a világ legnagyobb cégeinek termelnek.

Az elmúlt években különböző forrásokból többször is arról lehetett hallani, hogy Kína internálótáborokban tartja fogva az ujgurokat. Az ENSZ 2018-as jelentése szerint mintegy 1 millió emberről lehet szó, ezeket a táborokat pedig szakmai továbbképzésnek álcázzák. Most egy újabb jelentés látott napvilágot – ezúttal az Australian Strategic Policy Institute (ASPI) kutatóközponttól –, ami igen kemény állításokat tartalmaz.

Az ASPI tanulmánya a kiszivárgott dokumentumok alapján azt írja, a kínai kormány 2017 és 2019 között több mint 80 ezer ujgurt és más kisebbséghez tartozó embert helyezett át Hszincsiang-Ujgur Autonóm Területről legalább 27 különböző gyárhoz. Ezek olyan világvállalatoknak termeltek, mint

az Apple, az Amazon, a Huawei, a Samsung, a Google, a Microsoft és a Sony. De ide sorolható a BMW, a Gap, a General Motors, a Nike, a Toshiba és a Nintendo is.

Az ASPI szerint összesen 83 globális cég ellátási láncához tartoznak hozzá a fent említett gyárak, amelyekben a kisebbséghez tartozókat "a kényszermunkára erősen utaló körülmények között" dolgoztatják. Az embereknek tilos a vallásukat gyakorolniuk, felügyelik őket és minden lépésüket figyelik.

[Sminkelős videóban beszélt a kínai átnevelőtáborokról a 17 éves lány, letiltotta a TikTok]

A jelentés szerint az egyik olyan cég, ahol így dolgoztatják az embereket az O-Film, amely az előlapi kamerákat gyártja az iPhone 8 és az iPhone X számára, de ez a cég szolgálja ki a Huawei, a Samsung és a HP igényeit is. Az ASPI jelentéséből az is kiderül, Tim Cook 2017-ben például dicsérte a céget, amiért "emberi körülmények között" foglalkoztatja a dolgozóit – emeli ki a Mashable.

[A TikTok az algoritmusra keni, hogy letiltotta az internálótáborok ellen felszólaló videóst]

A kínai kormány tagadta a kényszermunkával kapcsolatos vádakat.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.