A magyarok a jelek szerint mindenhová kevesebbet utaztak idén nyáron.
A tavalyi első nyolc hónaphoz képest 57 százalékkal csökkent Horvátországban a magyar turisták vendégéjszakáinak száma, nagyobb mértékben, mint a külföldi vendégek átlagadata – közölte a Horvát Idegenforgalmi Közösség budapesti képviseletének igazgatója kedden az MTI-vel. Ivana Herceg tájékoztatása szerint augusztus végéig 222 ezer magyar turista 1,3 millió éjszakát töltött Horvátországban, az adatok 57 százalékkal maradnak el a múlt év hasonló időszakától. A magyar turisták – akik 80 százalékban egyéni szervezésben keresik fel az országot – legnépszerűbb úti célja a Kvarner régió, Split-Dalmát megye, valamint Zadar megye, településekre bontva Vir, Crikvenica és Rovinj volt az első három legkedveltebb nyaralóhely.
Idén is júliusban és augusztusban kereste fel a legtöbb magyar Horvátországot, ebben a két hónapban mintegy egymillió vendégéjszakát maradtak. A visszaesés a legkevésbé Dubrovnik-Neretva megyét érintette, köszönhetően annak is, hogy a lengyel LOT légitársaság 13 év után újraindította a Budapest és Dubrovnik között közlekedő járatát.
Ivana Herceg arra is kitért, hogy a koronavírus-járvány ellenére az első nyolc hónapban Horvátországot csaknem 7 millió turista kereste fel, akik összesen közel 48 millió éjszakát töltöttek el. Ez mindkét adatban 47 százalékos csökkenés a múlt év azonos időszakához képest.
Mindez jelenthetné azt, hogy a magyarok hallgattak Orbán Viktorra, aki még a nyáron arról beszélt, "több Balaton, kevesebb Adria" – majd meg nem erősített hírek szerint azért, hasonlóan az Adrián luxusjachtozó Szijjártó Péterhez maga is Horvátországban pihent –, de a KSH statisztikái ezt sem feltétlenül erősítik meg. A statisztikai hivatal által a múlt héten közölt, júliusról szóló adatok alapján a belföldi turizmus is visszaesett: a vendégéjszakák száma 18 százalékkal maradt alatta a tavalyinak. Júniusban még drasztikusabb volt a csökkenés, a magyarok az előző év hasonló időszakához képest 59 százalékkal kevesebb vendégéjszakát töltöttek Magyarországon.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.