Az OECD szerint csak Csehországban és az USA-ban alacsonyabb a tanárok átlagbére a többi diplomáshoz képest.
Iskolatípustól függően 30-40 százalékkal keres kevesebbet egy magyarországi pedagógus, mint a többi diplomás – derül ki az OECD „Education at a Glance 2020” című jelentéséből, amelyet a portfolio.hu ismertet.
Az elemzés szerint az óvodákban és a bölcsődékben a diplomás átlagbér mindössze 61%-át vihetik haza a dolgozók. Az általános iskolában és a középiskolák alsó évfolyamain tanító tanárok bére 66%-a az átlag diplomásbérnek, a középiskola felső évfolyamain 70. Ezzel az aránnyal a magyar tanárok az OECD listájának végén szerepelnek.
A szervezet adatai szerint ennél csak Csehországban és az USA-ban alacsonyabb a tanárok átlagbére a többi diplomáshoz képest.
A rangsort amúgy Costa Rica vezeti, ott egy tanár majdnem másfélszer annyit keres, mint a sima diplomások. De Litvániában, Portugáliában és Németországban átlagon felüli a pedagógusbér. Magyarországon viszont nemcsak a többi diplomáshoz képest nagy a tanárok bérszakadéka, hanem a pedagógus szakmán belül is itt a legnagyobb a különbség. Máshol ugyanis átlagosan 78-80% a különbség a legalacsonyabb és a legmagasabb tanári bérek között,
nálunk ez 148-165%.
Az új OECD-jelentés egy másik szomorú megállapítása, hogy sehol nem kell annyit dolgoznia egy tanárnak, mint nálunk, hogy elérje a legmagasabb fizetési kategóriát. Ausztráliában, Új-Zélandon vagy Skóciában ugyanez az idő 8-10 évet tesz ki.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.