Gazdaság hvg.hu 2020. augusztus. 27. 11:10

Az egész EU-ban Magyarország kötötte a legrosszabb lélegeztetőgép-üzleteket

Németország kétszer annyi lélegeztetőgépet vásárolt sokkal kevesebbért, mint mi, de Hollandia és Olaszország is sokkal jobban alkudott.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

A nemzetközi kereskedelmi adatok szerint az egész Európai Unióban Magyarország kötötte a legrosszabb üzletet a lélegeztetőgépek beszerzése során – olvasható a Direkt36 cikkében.

A lap szerint március óta Magyarország fizeti a legmagasabb kilogrammonkénti egységárat a Kínából érkező lélegeztetőgépekért, a járvány csúcsán Olaszországnál több mint tízszer, Németországnál pedig ötvenszer magasabb egységárat fizettünk.

Korábban a kormány is elismerte, hogy a járvány idején nehéz, és ezért drága volt lélegeztetőgépeket és más eszközöket beszerezni. Ezt azzal magyarázta a külügyminiszérium, hogy annak kellett többet fizetni, aki többet vásárolt. Az adatok szerint viszont ez nem stimmel, és a nálunk is többet vásárló országok sokkal alacsonyabb árat alkudtak ki.

Akárhonnan nézzük, nagyon drágán vettük a kínai lélegeztetőgépeket

Pánikolhatott a kormány, ezért rendelt meg 16 ezer lélegeztetőgépet Kínából - mondta a hvg.hu-nak egy egészségügyi szakértő. Ez kétszer annyi, mint amennyit Orbán Viktor bemondott mint szükséges mennyiséget, most próbálják eladni a felesleget. Kérdés, sikerül-e, és ha igen, mennyiért.

Az Eurostat kilogrammonkénti árakat mutató adatai szerint az idei év első két hónapjában nem ugrott meg a beszállítás az előző évhez képest, a koronavírus megjelenése után viszont nagyot nőtt: márciusban 11,7 tonnára, áprilisban 32,2-re, májusban pedig 175,5-re.

A csúcsot júniusban érte el Magyarország, annak ellenére, hogy akkor alig voltak új fertőzöttek: 357,4 tonnányi légzéssegítő eszközt vásárolt Kínából.

A beszerzésekre március és június között összesen 482 millió eurót, azaz nagyjából 170 milliárd forintot költött az állam.

Ugyanebben az időszakban Németország a magyar rendelésnél közel kétszer nagyobb össztömegű (1014,3 tonnányi) eszközt szerzett be kevesebb, mint a magyar ár tizedéért (30,7 millió euróért). Hollandia is nagyobb össztömegű (582,3 tonnányi) eszközt vásárolt, de kevesebb, mint a magyar ár harmincadát (13,7 millió eurót) fizette ki érte. Olaszország közel ugyanannyi (551,8 tonnányi) eszközt vásárolt, mint Magyarország, ezért azonban kevesebb, mint a magyar ár tizedét adta ki.

Idén március és június között az Európai Unió összes tagállama közül Magyarország költött a legtöbbet a Kínából érkező lélegeztetőgépek importjára.

zöldhasú
Hirdetés