Itthon hvg.hu 2020. július. 27. 13:15

Túlárazott lélegeztetőgépekről kérdezte Poltot Vadai, feljelentés lett belőle

Tízmilliós lélegeztetőgépek miatt nyomoznak Szlovéniában, mert az ottani ügyészség szerint feleannyiért is beszerezhetők lettek volna. Magyarország közel 19 milliós darabáron vásárolt be az eszközökből. A legfőbb ügyész szerint a rendőrség feladata eldönteni, ez felveti-e a bűncselekmény gyanúját.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Szándékában áll-e az ügyészségnek kivizsgálni a magyar kormány lélegeztetőgép-beszerzésének ügyét?

– ezzel a parlamenti írásbeli kérdéssel fordult Vadai Ágnes, a Demokratikus Koalíció képviselője Polt Péter legfőbb ügyészhez. Felidézte benne: a szlovén ügyészség sajtóhírek alapján arra gyanakszik, hogy náluk túlárazás és irányított közbeszerzés történhetett. A hatóság szerint a 10 millió forintnyi összeg, amit a lélegeztetőgépek darabjáért fizettek, képtelenül magas ár, fele annyiért is be lehetett volna szerezni az eszközöket.

Ehhez képest – írja Vadai – Magyarország 16 ezer lélegeztetőgépet vásárolt mintegy 300 milliárdért – az átlagár ebben az esetben 18,75 millió forint. Ráadásul szakértők szerint tömeges fertőzés esetén is legfeljebb 8500 készülékre lehet szükség.

Polt hétfőn válaszolt, de a konkrét kérdésre nem felelt. Helyette ezt közölte:

Képviselő Úrnő írásbeli választ igénylő kérdését feljelentésként értékelem, és azt a Budapesti Rendőr-főkapitánysághoz továbbítottam.

A legfőbb ügyész szerint a rendőrök feladata eldönteni, hogy a túlárazott lélegeztetőgépekből való bevásárlás bűncselekmény gyanúját kelti-e, és emiatt van-e helye a nyomozás elrendelésének.

Vadai utoljára egy hónapja tett fel olyan kérdés Poltnak, amit a legfőbb ügyész feljelentésként értékelt. Akkor a képviselő azt szerette volna tudni, meddig tűri az ügyészség a rasszista írásokat a Vadhajtasok.hu-n.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. december. 03. 20:00

„Kib*szott okos vagyok!” – így döntötték be Jeffrey Skilling könyvelési trükkjei a világ egyik legnagyobb cégbirodalmát

Az 1985-ben alakult Enron tizenöt év alatt Amerika ötödik legnagyobb vállalatává nőtt százmilliárd dollár feletti forgalommal, a „nyereségességének pedig nincsenek határai, csak ha te állítod fel azokat” – vélték a vezetők. A hihetetlen eredmények kulcsfigurája Jeffrey Skilling – a vállalat egykori tanácsadójából lett vezérigazgató –, aki kreatív pénzügyi ötleteivel a világ egyik legnagyobb vállalati sikerét, majd végül csődjét hozta össze. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.