A magyar kormány olyan szlovén cégtől vett lélegeztetőgépeket, amely a Fidesz-közeli SDS párthoz kötődik.
220 lélegeztetőgépet vásárolt a magyar kormány egy szlovén cégtől, a Geneplanet d.o.o.-tól a koronavírus-járvány alatt – írta a G7. A cég 1,6-2,1 milliárd forintos extraprofithoz juthatott a lélegeztetőgép-üzleten.
A szlovén beszerzési bizottság ranglistáján ráadásul utolsó helyen szerepeltek azok a lélegeztetőgépek, amelyeket onnan szereztünk be: a kínai Siriusmed R30 36,4 ezer euróért kifejezetten drágának számít és jobbak is vannak a piacon.
A magyar kormány ráadásul olyan cégtől szerezte be a lélegeztetőgépeket, amely ellen eljárás indult Szlovéniában: a helyi sajtó értesülései szerint a cég kötődik a Fidesz-szövetséges SDS párthoz és emiatt kapott meg megbízásokat beszerzésre.
Március 13-án állt fel ugyanis az SDS kormánya Szlovéniában Janez Janša vezetésével, aminek az egyik első intézkedése volt, hogy elvette a kórházak beszerzési jogát és központosította az egészségügyi minisztériumhoz.
A céggel a kormány a megalakulása után egy nappal 8 millió eurós szerződést kötött és az érdekükben a gazdasági miniszter, Zdravko Počivalšek fel is hívta a beszerzéseket végző állami ügynökség vezetőjét, hogy adjanak egy másik szerződést is a Geneplanetnek. A beszélgetést rögzítették és a szlovén közmédia le is játszotta. A szlovén ügyészség az eset miatt házkutatásokat tartott, többek között a gazdasági miniszternél is.
A magyar kormány összességében a megállapodásban szereplő áron felül vette meg a cégtől a lélegeztetőgépeket, az ottaninál a harmadával drágábban: darabonként körülbelül 17,1 millió forintért. Korábban már a szlovén sajtóban is téma volt a gépek magas ára és a minőségbeni kifogások, amivel a magyar kormány vélhetően nem foglalkozott.
Ráadásul a szlovén céggel kötött szerződés előtt 1 hónappal már tudhatta a magyar kormány, hogy harmadáron is vehetnének lélegeztetőgépeket. A Semmelweis Egyetem például március végén kevesebb, mint 6 millió forintért szereztetett be lélegeztetőgépeket. Ezen felül a kormány a világ vezető lélegeztetőgépgyártójától, a Drägertől már korábban vett jó minőségű gépeket a szlovén közvetítő cégétől alacsonyabb, 32 ezer eurós áron.
Továbbá Szlovéniában nem is használják ezt a kínai típust, ugyanis csak kiegészítő kompresszorral és fűtött levegőpárásító csövekkel tartották a gépeket koronavírusos betegek kezelésére alkalmasnak, ezeket azonban nem kapták meg a szlovén kórházak a cégtől.
A G7 kikérte a Külügyminisztériumtól a szerződéseket, melyekből kiderült, hogy hármat is kötött a kormány a Geneplanettel: az első esetben a Geneplanet szállította le a lélegeztetőgépeket a Ghibli Szállítmányozási Kft. ferihegyi Cargo City raktárába, a másodikban a magyar kormány szállította ezeket kamionnal, a harmadik esetben pedig a DPD csomagszállító vállalat ljubljanai címéről, a raktárból kellett felvenni a szállítmányt.
A magyar kormány már korábban is vett kínai lélegeztetőgépeket rendkívül drágán, 19 millió forintos áron. Összesen 22 külföldi cégtől szerezték be a gépeket a járványhelyzet alatt.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.