Olyan társadalmi problémákat hozott felszínre a koronavírus, amik orvoslására a legnagyvonalúbb adományozás sem elég. Megoldást csak a vagyonosok adóztatása jelenthet.
Nyílt levélben kérik az őket sújtó adóterhek drasztikus emelését a világ leggazdagabbjai közül 83-an – írja a Guardian. A milliárdosok a koronavírus miatti krízis okán fogalmazták meg a kérést. A laphoz is eljuttatott nyílt levélben így fogalmaznak:
A mai napon mi, alulírott milliomosok, arra kérjük kormányainkat, hogy emeljék az olyan emberek adóit, mint amilyenek mi vagyunk. Azonnal. Jelentősen. Véglegesen.
Mint részletezik, a koronavírus gazdasági hatásai évtizedekig tarthatnak, a válság pedig félmilliárd embert taszíthat nyomorba. Ráadásul a mostani helyzet olyan társadalmi problémákat tett láthatóvá, amiket a legnagyvonalúbb adományozással sem lehet kezelni. Ezért a kormányoknak az a felelősségük, hogy előteremtsék az egészségügy, az oktatás, a szociális ellátórendszer tisztességes finanszírozásának árát – folytatja a nyílt levél –, a pénzt pedig a bolygó legvagyonosabb emberei rendelkezésre tudják bocsátani. Hangsúlyozzák:
kérjük, adóztassanak meg minket. Adóztassanak. Ez a helyes megoldás. Ez az egyetlen megoldás.
Az aláírók között szerepel például a Disney-örökös Abigail Disney, vagy az Egyesült Államokban népszerű Ben and Jerry’s fagylaltcéget alapító Jerry Greenfield. A Milliomosok az Emberiségért (Millionaires For Humanity) nevű kezdeményezést mások mellett az Oxafam, a Római Klub és a dél-koreai Human Act hozta össze.
Az ENSZ Munkaügyi Szervezete (ILO) júliusban azt állapította meg: eddig 400 millió teljes munkaidejű állás szűnt meg a járvány miatt. A koronavírus hatására csak Afrikában több mint félmilliárd ember süllyedhet szegénységbe – közölte becslését az Oxafam segélyszervezet áprilisban. Ugyancsak az Oxafam adott ki jelentést arról idén januárban, hogy a világ leggazdagabb kétezer személyének több pénze van, mint az emberiség 60 százalékának, 4,6 milliárd embernek összesen.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.