A beruházó váratlanul visszavonta az építési engedélyt, nem tudni, miért.
A Sopron-Fertő Zrt. még a koronavírus-válság előtt lemondott a partra tervezett százszobás szálloda, a huszonhat apartman, az ökocentrum, a madárles és a kilátó építéséről. Az építtető azzal egy időben lépett vissza, hogy egy cölöpház-tulajdonos a megyei kormányhivatalhoz fordult, sérelmezve, hogy hiába kért, nem kapott tájékoztatást, a döntést egy hirdetményből kellett megtudnia, noha közvetlenül a szomszéd telekre szánták a hotelt.
Közben már nemcsak az UNESCO, hanem az Európai Bizottság is vizsgálja a Fertő tó körüli, 32 milliárd forintosra tervezett állami gigaberuházást.
Az UNESCO világörökségi bizottságához egy magyar magánszemély fordult, azt kérve, hogy a Fertő tó és környéke kerüljön föl a veszélyeztetettségi listára. Ez az első lépés ahhoz, hogy a Fertő-Hanság Nemzeti Park területén fekvő tó elveszítse világörökségi címét. Az UNESCO fel is szólította a magyar kormányt, hogy mondja meg világosan, milyen idegenforgalmi fejlesztésekre készül a tónál. A projekt bekerült abba az UNESCO elé kerülő jelentésbe is, amely azt foglalja össze, hogy világszerte mely turisztikai munkálatok veszélyeztetik a világörökség részének nyilvánított területeket.
A Fertőrákoson formálódó állami tervet az Európai Bizottság is vizsgálja. Először egy magyar állampolgár kérte a bizottságot, kényszerítse ki a magyar kormánytól, hogy az osztrákokat is vonják be az egyeztetésbe, a beruházás környezeti hatásvizsgálata legyen határokon átnyúló, sőt, azt is, hogy jelenlegi formájában a magyar állam mondjon le a fejlesztésről.
Az viszont eldőlt, hogy a világörökségi oltalom alatt álló közterületre, közpénzből készült tervet június 24-e óta közvetve a Miniszterelnökséget vezető miniszter, Gulyás Gergely felügyeli. Ugyanezen a napon jelent meg az a kormányrendelet is, amely kimondja, a vízitelep megépítése nemzetgazdasági szempontból kiemelt jelentőségű ügy.
További részletek az e heti HVG-ben.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.