A Policy Agenda felmérése szerint leginkább az 50 év felettiek érzik bizonytalannak az anyagi helyzetüket.
A koronavírus-járvány a dolgozók 41%-át érintette valamilyen módon munkavégzésében, 6%-ukat elbocsátották – derül ki a Policy Agenda májusi kutatásából, amelyet a Magyar Szakszervezeti Szövetség és a Friedrich Ebert Alapítvány megbízásából készített.
Az atv.hu által ismertetett, 1000 munkavállaló bevonásával készült felmérés szerint a szükségszerű kijárási szigorítások miatt szinte általánossá váló „home office” munkavégzés a dolgozók 16%-át érintette.
A vállalatok, szervezetek, intézmények rákényszerültek a rövidített munkaidő, fizetés nélküli szabadság bevezetésére és az elbocsátásokra is.
A felmérés szerint a dolgozók mintegy 8%-át szabadságra küldték, közülük minden negyediket fizetés nélküli szabadságra. A dolgozók 12%-ának rövidítették a munkaidejét, és ez nyilván jelentős bércsökkenéssel jár.
Ez utóbbi miatt a dolgozók egyötödének (20%-nak) megszűnt, vagy csökkent a jövedelme már a válság első hónapja alatt.
A válság kedvezőtlen hatásai miatt most már 25% körüli azoknak az aránya, akik hangsúlyozzák, már számolnak is jövedelmük csökkenésével, azaz kifejezetten érzik életszínvonaluk csökkenését.
A Policy Agenda adatai szerint a foglalkoztatottak 57%-a nem tart az életszínvonala visszaesésétől, 11% viszont biztos benne. 10-ből 4 dolgozó fél attól, hogy egzisztenciálisan lecsúszhat, már nem fog tudni olyan színvonalon élni, mint eddig.
Leginkább az 50 év felettiek érzik bizonytalannak egzisztenciális helyzetüket, azaz számítanak arra, hogy életszínvonalukban kedvezőtlen fordulat következik be (sőt 12%-uk nagyon fél ettől). A 30-39 éves korosztály már magabiztosabb, ugyanis 60%-uk egyáltalán nem fél helyzetük romlásától.
A dolgozóknak csupán 48%-a mondta azt, hogy van elegendő megtakarítása az esetleges kisebb váratlan kiadásokra. Kisebb váratlan kiadásra a megkérdezettek szerint 368 ezer forint kell, de a 30-39 évesek esetében kissé nagyobb az összeg, 405 ezer forint.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.