Több kisebb egyesületnél nem biztosított a túlélés az alacsony reklámbevételek és szurkolók távolmaradása miatt.
A horvát Lokomotiva Zagrebet irányító Dennis Gudasic szerint több száz kisebb labdarúgóklub mehet csődbe a koronavírus-járvány gazdasági hatása miatt. A sportvezető szerint az átigazolási piac lelassulása mellett a játékosok kifizetése is nehézségekbe ütközhet.
A következő hat hónapban a klubfutball legnagyobb kihívása az lesz, hogy a kisebb egyesületek túléljék ezt az időszakot"
– fogalmazott a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) által támogatott kutatóintézet vitaestjén a horvát csapat ügyvezetője, aki hozzátette, hogy
szeptemberre vagy októberre drasztikus esetben akár 100-200 együttes is csődbe mehet."
A klubok a bajnokságok március közepe óta tartó szüneteltetése miatt rengeteg reklámbevételtől esnek el, ráadásul a közeljövőben biztosan szurkolók nélkül kell megrendezni az összecsapásokat, ami további bevételkieséssel jár majd.
Márciusban az európai klubokat tömörítő szervezet (ECA) vezetője, Andrea Agnelli kijelentette, a csapatok vélhetően súlyos egzisztenciális veszéllyel néznek majd szembe, a pandémiára pedig "a labdarúgás történetének legnagyobb kihívásaként" hivatkozott.
Gudasic szerint a kisebb együtteseknél most abban bíznak, hogy a nagy bajnokságokat befejezik, mert akkor az ott szereplő klubok nem esnek el a közvetítési pénzektől, így lesz tőkéjük játékosokat szerződtetni.
Piotr Sadowski, a Manchester United játékosmegfigyelője úgy fogalmazott, a kelet-európai együtteseknek nincs félnivalója, ugyanis az onnan érkező játékosok eddig is olcsóbbak voltak, mintha valakit a portugál vagy francia élvonalból szerződtettek, így az esetlegesen anyagi nehézségbe ütköző topligás csapatok is szívesebben fordulnak majd az ottani piac felé. Meglátása szerint a meghosszabbított átigazolási időszak is segítheti majd a klubokat.
Jó ötletnek tartanék egy hathónapos átigazolási időszakot jövő nyártól"
– tette hozzá Sadkowski, aki szerint a háttérben zajlanak a tárgyalások a FIFA-val.
Szakértők szerint további túlélési lehetőséget kínálhat az adásvételi szerződések átalakítása: eszerint a transzfer idején kevesebb pénz cserélne gazdát, ugyanakkor a kontraktusokba sokkal több későbbi, bizonyos feltételek teljesülése esetén fizetendő összeg kerülhetne.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.