Gazdaság Lengyel Miklós 2020. április. 30. 16:07

Katasztrofálisan indult az év a francia gazdaságban, a folytatás még rosszabb lehet

A turizmus kiesése súlyosan hat az euróövezet második legnagyobb gazdaságára, de a piac is gyengélkedik.

5,8 százalékkal csökkent a GDP az első negyedévben az előző év hasonló időszakához képest Franciaországban, ahol 1949 óta nem mértek ilyen rossz számot. Azért azóta, mivel akkor kezdődött a GDP kiszámítása – írja a Le Monde. A lap hozzáteszi: még 1968-ban sem volt ekkora visszaesés, pedig akkor hónapokig sztrájkoltak Franciaországban. Ennek ellenére "csak" 5,3%-os volt a visszaesés.

A visszaesés annak fényében különösen nagy, hogy a koronavírus miatti korlátozásokat Franciaországban csak a három hónapos periódus vége felé, március 17-én vezették ezt be. Minthogy az zárlat még tart, sőt – enyhített formában ugyan – még két hónapra meg akarják hosszabbítani, ezért a második negyedévben sem számíthat az Európai Unió második legnagyobb gazdasága semmilyen kedvező változásra. Annál is kevésbé, mert legfőbb gazdasági partnerei hasonló cipőben járnak: Németországban az ország II. világháború utáni történetének legnagyobb visszaesését várják ebben az évben. Az USA GDP-je 4,8%-kal csökkent, Spanyolországé 5,2%-kal. Egyedül Kína számít gazdasági növekedésre az idén. A Pekingben tervezett 5%-ot a külföldi szakértők zöme irreálisnak tartja, de 2-3%-ot viszont mindenki elképzelhetőnek tekint. Kínában nem is titkolják: ki akarják használni a többiek gyengélkedését a saját pozícióik erősítésére.

Az export jobban csökkent, mint az import

Párizsban attól tartanak, hogy a világgazdaságban hátrányba kerülnek a francia áruk az elhúzódó korlátozások miatt. Az export már az első negyedévben is 6,5%-kal csökkent, míg az import értéke "csak" 5,9%-kal. A jövőt is borúsan ítélik meg a francia vállalatok, melyek beruházásai 11,8%-kal csökkentek. Az építőipar szabályosan összecsuklott: –12,6% az első negyedév teljesítménye.

A kormány idén 8%-os GDP csökkenéssel számol. Erre magyarázat az, hogy amíg az ipar gyengélkedik, a turizmus összecsuklott. Márpedig Franciaország a világ legfontosabb turista célpontjai közé tartozik, az idegenforgalom leállása így tragikus következményekkel járhat nemcsak az idegenforgalomra, hanem az egész francia gazdaságra nézve. Ugyanez a helyzet Spanyolországban és Olaszországban is, ahol a turizmus húzóágazat volt, és millióknak adott munkát.

Soha nem látott recesszió az eurozónában

A Les Echos a számokat ismertetve már arról ír, hogy történelmi méretű visszaesés vár az eurozóna államaira 2020-ban. Az eurozóna 19 tagállamának a GDP-je az első negyedévben 3,8%-kal csökkent. Ilyen még sose volt azóta, hogy megalakult az eurozóna – állapítja meg a francia gazdasági portál, amely szerint különösen Itália helyzete súlyos: ott 4,7 százalékkal esett vissza a nemzeti össztermék. Az eurozóna már a koronavírus-járvány előtt sem állt jól – emlékeztet a Les Echos, rámutatva arra, hogy az előző negyedéves mutató mindössze 0,1%-os növekedést mutatott míg a vetélytársak, Kína és az Egyesült Államok jóval dinamikusabb növekedésről számolhattak be.

zöldhasú
Hirdetés
Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.