Gazdaság hvg.hu 2020. április. 23. 19:46

1000 milliárd dollárnyi adósságot engedne el a fejlődő országoknak az ENSZ

Miközben a tartozásaik fizetésére is alig van pénzük, rendkívüli terhet jelent az érintett országoknak a koronavírus-járvány és az annak nyomában járó recesszió is.

A fejlődő országok adósságából nagyjából 1000 milliárd dollár elengedését javasolja az ENSZ Kereskedelmi és Fejlesztési Konferenciája (UNCTAD) – írja a szervezet csütörtöki bejelentése nyomán a Reuters. A lépés célja az lenne, hogy az érintettek jobb eséllyel vegyék fel a lépést a koronavírus-járvány okozta válsággal, illetve több pénzük legyen az egészségügyre.

A fejlődő országok adósságterheinek enyhítésére felhívó jelentésükben azt részletezték, ezeknek az országoknak a likviditási és finanszírozási igényei a világjárvány miatt legalább 2500 milliárd dollárt tesznek ki. Eközben közülük 2000-2300 milliárd dollárnyi adósságszolgálati kötelezettsége van 2020 és 2021 között a magasabb jövedelműeknek, a szegényebbeknek pedig 700 és 1100 milliárd dollár közötti.

Az önmaguk gazdaságát 8000 milliárd dollárral megtámogató G20 országok ugyan múlt héten az idei év végéig tartó törlesztési moratóriumról döntöttek, de az UNCTAD szerint ez csak arra elég, hogy később kelljen szembenézni a problémával.

zöldhasú
Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.