Miközben a tartozásaik fizetésére is alig van pénzük, rendkívüli terhet jelent az érintett országoknak a koronavírus-járvány és az annak nyomában járó recesszió is.
A fejlődő országok adósságából nagyjából 1000 milliárd dollár elengedését javasolja az ENSZ Kereskedelmi és Fejlesztési Konferenciája (UNCTAD) – írja a szervezet csütörtöki bejelentése nyomán a Reuters. A lépés célja az lenne, hogy az érintettek jobb eséllyel vegyék fel a lépést a koronavírus-járvány okozta válsággal, illetve több pénzük legyen az egészségügyre.
A fejlődő országok adósságterheinek enyhítésére felhívó jelentésükben azt részletezték, ezeknek az országoknak a likviditási és finanszírozási igényei a világjárvány miatt legalább 2500 milliárd dollárt tesznek ki. Eközben közülük 2000-2300 milliárd dollárnyi adósságszolgálati kötelezettsége van 2020 és 2021 között a magasabb jövedelműeknek, a szegényebbeknek pedig 700 és 1100 milliárd dollár közötti.
Az önmaguk gazdaságát 8000 milliárd dollárral megtámogató G20 országok ugyan múlt héten az idei év végéig tartó törlesztési moratóriumról döntöttek, de az UNCTAD szerint ez csak arra elég, hogy később kelljen szembenézni a problémával.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.