A pesszimizmus legnagyobb mértékben a várható munkanélküliség miatt erősödött.
Közel 30 éves története során a GKI fogyasztói bizalmi index még sohasem zuhant akkorát egy hónap alatt, mint 2020 áprilisában, írta közleményében az intézet.
A Gazdaságkutató Intézet felmérése szerint az egy havi esés mértéke éppen duplája az eddig mért legnagyobb zuhanásnak, ami 2006. júniusában, a Gyurcsány-kormány szigorító lépéseinek bejelentéséhez köthető.
A pesszimizmus legnagyobb mértékben a várható munkanélküliség miatt erősödött, de a magyar gazdaság jövőjének megítélése is drámaian negatív lett. Nagyon jelentős, de lényegesen kisebb a lakosság saját várható pénzügyi helyzetéről alkotott véleményének és inflációs várakozásainak romlása.
A sokkhatás legkevésbé az emberek jövőbeli megtakarítási képességét érintette, itt a csökkenés minimális.
Jelenleg a magyar gazdaság jövőbeli helyzetének megítélése már nagyon közel van a 2009. áprilisi, a gazdasági válság legmélyebb pontján mért mindenkori minimumhoz.
A munkanélküliségtől való félelem viszont még messze van az akkor mért történelmi mélypontjától. Ugyancsak távol van még az 1995. évi, a Bokros-csomag idején mért mélypontjától a lakosság saját pénzügyi helyzetéről alkotott véleménye is.
A GKI felmérése 1000 fős, a lakosság összetételét reprezentáló mintán készült. Az adatfelvétel módszere kényszerűen megváltozott, a személyes interjúkat átmenetileg online felmérés váltotta fel.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.