Könyvet adna vagy kapna karácsonyra? A HVG szubjektív könyvmustrájával segítünk a döntésben

15 perc

2024.11.25. 18:00

A világ nem lett jobb hely, de nem lett sokkal rosszabb sem. Mi lenne, ha Észak-Korea atomrakétát indítana el Washington D.C. felé? Hogyan válaszolna az Egyesült Államok? És mit tenne Oroszország? Milyen volt a trendi nő a szocializmusban és mit csinált a híresen bohém cseh író macskája? Miközben egy távolabbi világban megszületett egy nagy színész, egy közelebbiben egy másik. A nagybetűk szerelmesei a HVG szubjektív könyvmustrájában beléphetnek a képzelet és a valóság világába, ahol az információ diktatúrájáról elmélkedő filozófus és a jövőt egy üvegbúrában elképzelő fantaszta ugyanazt gondolja: minden csak a képzelet műve.

Margaret Atwood: A szolgálólány meséje – képregény

A vörös az alapszíne Margaret Atwood híres találmányának, A szolgálólány meséjében riasztó részletességgel körülírt Gileádnak. Annak az amerikai demokrácia romjain felhúzott totalitárius rendszernek, amelyben a szolgálólányok egyetlen funkciója, hogy megszüljék az uralkodó osztály utódait. A vörös az alapszíne Renée Nault képregény-adaptációjának is, meg az a fakó és örömtelen szürkeség, ami Atwood jelenben gyökeredző jövőképét hatja át, és a hozzá képest kezdő, de igyekvő autokráciák hétköznapjait is. A vörös köpenyes, fehér főkötős szolgálólányok találkozása a graphic novel műfajával művészileg megnyugtató eredménnyel zárul: felér egy hasba rúgással.

Flyvbjerg Bent – Dan Gardner: Megvalósítás hatékonyan

Olimpiai játékok és atomerőművek: tipikusan olyan projektek, amelyek megvalósítása durván túllépi az előre kalkulált összeget. Ez igazán a magyar olvasónak szóló üzenet. A Megvalósítás hatékonyan szerzői felidézik a montreali polgármester, Jean Drapeau fogadkozását, amellyel a játékok megrendezéséért lobbizott. „Annak, hogy a montreali olimpián hiány keletkezzen, éppen akkora az esélye, mint annak, hogy egy férfi gyereket szüljön.” Csakhogy az 1976-os olimpia a tervezett költségvetés több mint hétszeresébe került, és a város harminc év alatt fizette vissza az adósságot. „A terhet a montreali és a québeci adófizetők viselték” – oszlatnak el minden kétséget. A megaberuházások esetében tipikus költség- és időtúllépéseket, az előzetesen becsült eredmény elmaradásának okait 16 ezres adatbázis alapján vizsgálják, feltárva a veszélyforrások sokaságát. A sydney-i operaház kivitelezésének elhúzódását, tervezett költségeinek 1400 százalékos túllépését és a bilbaói Guggenheim Múzeum megvalósításának bravúrját összevetve mutatják be, milyen tényezőkön múlhat kudarc és siker. „Ahhoz, hogy következetesen tévedjünk, következetesen figyelmen kívül kell hagynunk a tapasztalatokat” – figyelmeztetnek. Gazdag példatáruk és izgalmas történetmesélésük ehhez kínál adalékokat azoknak is, akik egy-egy „halottszemle” késői résztvevőiként kedvüket lelik az okok feltárásához vezető boncolásban.

„Soha nem fogok innen szabadulni” – Fájdalmas élmény olvasni Alekszej Navalnij Hazafi című naplóját

Nincs meglepő fordulat: előre tudni, hogy a történet a főhős halálával ér véget, és kiderül, Vlagyimir Putyin reménytelen helyzetbe taszította Oroszországot és Ukrajnát.

Darvasi Ferenc: Csak hagyjanak békén. Mándy Iván élete és pályája

A szerzőről a kilenc évvel ezelőtti Köztünk vagy című interjúkötete óta lehetett tudni, hogy egyszer majd megírja Mándy Iván monográfiáját. Mostanra, büszkén vállalt elfogultságát szakmai alázattal vegyítve megírta, s közreadta. A kötet elejére – régi idők olvasóbarát gyakorlatát követve – ötoldalas, ínycsiklandóan részletes tartalomjegyzéket illesztett.