Sokat jelent, de az agresszor kiszorításához nem elég, hogy Ukrajna nyugati rakétákkal is lőheti Oroszországot
Több hónapig tartó tanakodás után Joe Biden amerikai elnök engedélyt adott arra, hogy Ukrajna Oroszország területén lévő célpontokat is támadhasson a nagy – 250-300 kilométer – hatótávolságú amerikai rakétákkal. A döntés jelentős változást hozhat a frontokon, ám önmagában nem változtatja meg gyökeresen az ezer napja tartó háború menetét. Már csak azért sem, mert a Moszkva szerint eszkalációt hozó engedélyt az új elnök, Donald Trump visszavonhatja.
Egyik-napról a másikra komoly veszélybe kerültek azok a mélyen Oroszország területén lévő raktárak, parancsnoki állások és repülőterek, ahonnan Moszkva az utóbbi közel három évben rendszeresen támadja Ukrajnát. Az ukrán hadsereg ugyanis – annak köszönhetően, hogy Joe Biden amerikai elnök a hét végén engedélyezte, hogy a 300 kilométer hatótávolságú ATCMC-rakétákkal is lője Ukrajna az ellenség területét – folyamatosan tűz alatt tarthatja a határ orosz oldalát, s ezzel arra kényszeríti az orosz hadsereget, hogy hátrébb vonja a háború folytatását lehetővé tévő logisztikai központjait.
A következő hónapokban így nem közvetlenül a határ mellől, hanem jóval messzebbről, akár 300 kilométeres távolságból kell ellátni az ukrán területen, illetve az oroszországi Kurszk térségében harcoló orosz és észak-koreai katonákat. Ez komoly időveszteséget okoz az agresszornak, arról nem beszélve, hogy a hosszabb út megtételére kényszerített szállítmányokat könnyebben lőheti ki az ukrán tüzérség.
A híd már közel van
Az is fontos, hogy az ATACMS-eknek köszönhetően lőtávolba került az Oroszországot és az orosz megszállás alatt lévő Krímet közvetlenül összekötő kercsi híd is, így Moszkvának még inkább el kell gondolkodnia azon, mit és mikor szállít a 18 kilométer hosszú útszakaszon.
A Vlagyimir Putyin orosz elnök által 2018-ban megnyitott híd forgalmát már korábban korlátozták, Moszkva például biztonsági megfontolásokból nem szállít vasúti kocsikban üzemanyagot a Krímbe. Az amerikai döntés jelentőségét az is növeli, hogy Washington után minden bizonnyal az európai NATO-szövetségesek is megadják a rakétahasználati engedélyt, s ennek köszönhetően a Storm Shadow robotrepülőkkel is célba veheti Ukrajna az oroszországi területeket.
Volodimir Zelenszkij ukrán elnök azonnal üdvözölte Biden döntését, és közölte: „Az utóbbi napokban a médiumokban nagyon sok szó esett erről. De a csapásokat nem szavakkal hajtják végre, a rakéták majd magukért beszélnek”.