Az eddig bejelentett magyar mentőcsomag későn jött, mérete pedig csekély – áll a Kopint-Tárki jelentésében.
Friss előrejelzést tett közzé a Kopint-Tárki, amiben azt írják, ha a koronavírus okozta járvány a nyár közepén, legkésőbb a nyár végéig lecseng, feloldásra kerülnek a kijárási, szállítási és egyéb mozgási korlátozások, és az év utolsó harmadában megindul a konszolidáció, akkor a magyar GDP 2020-ban 5,5 százalékkal zsugorodna.
Ha azonban a járvány az év végéig elhúzódik, akkor a visszaesés 10 százalékos is lehet.
Lényegesen kedvezőbb kimenetre azonban nem számíthatunk, mert a második negyedév mindenképpen, és nagy valószínűséggel a harmadik is „elvész” a gazdaság számára – írják, hozzátéve, hogy az előrejelzést bizonytalanságok övezik.
Az elemzés kitér a kormány gazdasági mentőcsomagjára is. Úgy vélik, a fenti prognózisukban taglalt visszaesés magasabb, mint a régió legtöbb országában, aminek két fő oka van. Az egyik a magyar gazdaság különösen erős beágyazottsága a nemzetközi termelési láncokba, ami kiváltképp sérülékennyé teszi. Másfelől – írják – míg a többi országban gyorsan, már március végén jelentős méretű költségvetési mentőcsomagokat vezettek be, addig a magyar mentőcsomag több hetet késett, és mérete is csekély, már ami közvetlenül és jó időben a válság drámai hatásának a tompítását, a vállalatok túlélését és munkaerő-megtartó képességének támogatását érinti.
Parragh: Annyi ember megy tönkre, hogy ezzel nem tudunk mit kezdeni
Aki viszont eddig szakács volt, elmehet péknek. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke azt mondta, lesz még szükség intézkedésekre.
A Kopint-Tárki szerint az eddig ismert magyar mentőcsomagból kimaradt a teljesen jövedelem nélkül maradt széles rétegek megsegítése, ami tovább erősíti a fogyasztás amúgy is drámaian romló trendjét. Ráadásul megjegyzik, hogy a 70 százalékos bértámogatás nem vonatkozik a rendelésük több mint 50 százalékát elvesztő cégekre, holott sok ilyen van és még több lesz.
Becslésük szerint 2020-ban:
- a fogyasztás 4-5 százalékkal,
- a bruttó állóeszköz-felhalmozás pedig 6-7 százalékkal csökkenthet.
- az ipar termelése 10-11,
- az építőiparé 5 százalék körül zsugorodhat,
- az elmúlt években gyors ütemben bővülő szolgáltatásoké pedig 4-5 százalékkal.
Az előrejelzés szerint a 2020-as költségvetés GDP-arányos hiánya a tervezett 1 százalék helyett 5,4 százalék lesz, a kormány most 2,7 százalékkal tervez.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.