Gazdaság Lengyel Miklós 2020. április. 07. 15:05

Komoly élelmiszerválságot okozhat több szegény országban a koronavírus

30 százalékkal nőtt a rizs ára négy nap alatt Nigériában – írja a Bloomberg, megállapítva, hogy ilyen gyors áremelkedésnek kizárólag a koronavírus okozta válság az oka. Azt viszont még nehéz megmondani, hogy az áremelkedést a vásárlási pánik okozta-e vagy pedig a hagyományos szállító láncok megszakadása.

A döntéshozók egyik legnagyobb problémája a lezárások és karanténok idején, hogy időben eljuttassák a megfelelő mennyiségű élelmiszert arra a helyre, ahol a legnagyobb szükség van rá. És persze a fizetőképes kereslet.

"A vírus nélkül az égvilágon semmilyen probléma nem lenne" – ezt nyilatkozta a Rabobank International mezőgazdasági részlegének feje a Bloombergnek. "Most viszont mindenki aggódik az ellátási lánc miatt" – állapította meg Stefan Vogel.

Ez okozza ugyanis a hiányt és a drágulást, nem pedig a valós helyzet. Az élelmiszerek előállításának és piacra jutásának ára ugyanis drámai mértékben csökkent az elmúlt hónapban. Miért? Elsősorban az olaj árának csökkenése miatt. De nemcsak erről van szó: a cukor ára azért csökkent, mert korábban bioüzemanyagként használták sok helyen, de a koronavírus sújtotta világban erre is jóval kevésbé van szükség.

A pánikvásárlások is áremelő hatásúak

A rizs ára három hónapja emelkedik a világpiacon annak ellenére, hogy a raktárak tele vannak. Csakhogy, amikor Kínában bevezették a karantént, akkor sokan bespájzoltak. Ugyanez történt Vietnámban, mely hagyományosan a világ harmadik legnagyobb rizsexportőre. Most viszont a kormány elrendelte, hogy csak azután kezdődhetnek meg az exportszállítások, ha a hazai piacot már ellátták.

Thaiföld, a világ második rizsexportőre folytatja a szállításokat, csak éppen hat éve nem látott árakon.

Búzából is export stop

Moszkva kezdte, Kazahsztán egyből csatlakozott. Oroszország a világ legnagyobb gabona exportőre, de most csak annyit szállít külföldre, amennyi a hazai piac ellátása után megmarad. Az eredmény? A chicagói gabonatőzsdén 8 százalékkal emelkedett a jegyzés ára.

Mindenki raktározik

A rizs és a búza árának emelkedése sok országban társadalmi feszültséget okozhat. Különösen ott, ahol az élelmiszerek nagyon jelentős tételt jelentenek a családi költségvetésben. Ráadásul épp akkor, amikor a családfő esetleg elveszítette az állását a koronavírus okozta tömeges cégleállások miatt.

Mindezzel tisztában vannak a döntéshozók is: Algériában, Törökországban és Tunéziában az állam megkezdte a központi élelmiszerraktárak feltöltését, de Egyiptomban és Szaúd-Arábiában is ugyanerre készülnek.

zöldhasú
Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.