Pleschinger Gyula, a Magyar Közgazdasági Társaság elnöke szerint a katonaság tartalékos állományának bővítése is segíthetne a munka nélkül maradt embereken.
A magyar kormánynak egyfelől biztosítania kell, hogy a válság lecsengését követően a gazdaság a korábbi szintről, a potenciális növekedését megőrizve indulhasson újra, másfelől meg kell őriznie a költségvetési stabilitást – mondta a gazdaságvédelmi mentőcsomagot kidolgozó akciócsoport tagjaként Pleschinger Gyula, az MNB Monetáris Tanács tagja a Novekedes.hu-nak adott interjújában.
A Magyar Közgazdasági Társaság elnöke szerint a fentiekhez csökkenteni kellene az elbocsátásokat. Ebben a részben már bevezetett adó-és járulékcsökkentéseken túl sokat segíthet a rövidített munkaidő program, illetve a foglalkoztatás rugalmasságának további növelése, a munkaerő-kölcsönzés feltételeinek lazítása vagy a kollektív szerződésekben szabályozott feltételek enyhítése jelenthet megoldást.
A MKT elnöke szerint azoknak, akik a mégis elvesztik a munkahelyüket, segítséget nyújthatna az álláskeresési ellátás 3 hónapról 6, esetleg 9 hónapra való átmeneti kiterjesztése, a START munkaprogram előirányzatának megemelése, új állami beruházások indítása, esetleg a Magyar Honvédség önkéntes tartalékos állományának átmeneti (1, esetleg 1+1 éves) növelése átlagbér fizetése mellett.
Pleschinger Gyula elmondta, hogy sokat segítene a nehéz helyzetbe került egészségügyön, ha fejlesztenék az infrastruktúrát, illetve a háziorvosi ellátást, ha elkülönítenék az orvosszakmai és a kiszolgáló (back office) tevékenységeket, és szigorúan szétválasztanák az állami és a magánegészségügyet, de fontos az egészségügyben dolgozók bérezésének rendezése is.
Az MKT elnöke kitért a szálloda-és vendéglátóiparra, amely a járványt követően nem tud a járványt megelőző szinten rövid időn belül újraindulni.
Pleschinger szerint az ágazaton segítene, ha átmenetileg lehetővé tennék a lekötött energia-és közműszerződések újratárgyalását, valamint, ha az év végéig meghosszabbítanák az ágazat részére biztosított járulékkedvezményeket.
Szintén megoldás lehet szektor számára, ha a reprezentációs adót átmenetileg eltörölnék vagy csökkentenék, hogy így támogassák a rendezvénypiac újraindulását, illetve javasolja, hogy a SZÉP kártya 2020-ban lejáró, fel nem használt keretét 1 évvel hosszabbítsák meg.
"Tekintettel arra, hogy a szálloda-és vendéglátóipar kiterjedt beszállítói körre van utalva, javasolható azon beszállítók kiemelt támogatása, amelyek jövedelme legalább 65 százalékban a szállodaiparhoz/vendéglátáshoz kapcsolódik
– nyilatkozta Pleschinger Gyula.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.