A miniszterelnök külön engedélyével el lehet térni a normál beszerzési szabályoktól, illetve egyéb könnyítéseket is bevezetett a kormány.
A veszélyhelyzet idején a közbeszerzési és beszerzési szabályoktól el lehet térni, ha „koronavírus elleni védekezéssel összefüggő” beszerzésről van szó – írja tájékoztatójában a Közbeszerzési Hatóság. Ehhez azonban az ajánlatkérőknek kérelmet kell benyújtaniuk a kormány veszélyhelyzet elhárításáért felelős tagjához. Aki nem más, mint a miniszterelnök, Orbán Viktor. A szabályoktól való eltérés lehetőségét a kormány március 19-ei rendelete vezette be.
A fenti esetben az ajánlatkérő a koronavírus elleni védekezéssel összefüggő beszerzést a nemzeti értékhatárok elérése vagy meghaladása esetén jogosult megvalósítani „lehetőség szerint” három ajánlat bekérésével. A nemzeti értékhatár áru- és szolgáltatásbeszerzések esetében 15 millió forint, építési beruházások esetében 50 millió forint – az uniós értékhatárok magasabbak, így a szabályoktól való eltérés lehetősége azokra is vonatkozik.
A hatóság arra felhívja a figyelmet, hogy van érvényben keretszerződés vagy keretmegállapodás, akkor az azon keresztüli beszerzés „elsőbbséget élvez”. Vagyis ha például egy kórház kacsákat akar beszerezni, és van megkötött, a kórházakra vonatkozó keretszerződés kacsabeszerzésre, akkor lehetőség szerint ezen keresztül kell intéznie a beszerzést (de nem feltétlenül).
A veszélyhelyzeti rendelet egyébként lehetőséget ad a keretszerződések módosítására – a módosítási lehetőségek normál esetben elég szigorúak, de ezeket a kötöttségeket most nem kell figyelembe venni.
További könnyítés, hogy kivételes sürgősség esetén egy adott gazdasági szereplő közvetlenül is felhívható ajánlattételre – magyarán a versenyt teljesen mellőzni lehet.
A kormány a mutyizást is megkönnyítheti a közbeszerzési lazítással
Nem sok ideje maradt megmelegedni a Miniszterelnökség közbeszerzési ellenőrző osztálya tucatnyi új munkatársának, mert bár sikerrel vették a három hónapos próbaidőt, munkahelyük a kormány minapi döntése alapján hamarosan megszűnik.
Végül a Közbeszerzési Hatóság emlékeztet rá, hogy amelyik beszerzésre a fentiek nem vonatkoznak, azokat továbbra is a normál szabályok szerint kell lebonyolítani.
A hatóság szerint sok kérdést kaptak a veszélyhelyzet kihirdetése óta, ezekből is megválaszoltak egy csokrot – a dokumentum itt olvasható. Általában sok kérdés vonatkozott arra, hogy a beszerzések bizonyos lépéseinél során mennyire kötelező személyesen találkozniuk a feleknek – a személyes találkozás szinte minden esetben elkerülhető írásos, illetve elektronikus kommunikációval, ügyintézéssel. Szintén több kérdés vonatkozott arra, hogy mi a helyzet akkor, ha a járványhelyzet fennakadásokat okoz egy eljárásban, vagy egy már megkötött szerződés teljesítésében – alapvetően a normál beszerzési szabályokat, a szerződésekben foglaltakat illetve a polgári törvénykönyvet kell követni, a különleges helyzetek (például ha egy vállalkozó rajta kívül álló ok miatt nem jut alapanyaghoz, ezért nem tud teljesíteni) kezelésére ezek biztosítanak lehetőségeket.
Az EU diktálhatta a közbeszerzési törvény most benyújtott módosításait
Épp azon a napon nyújtották be a törvénytervezetet, amikor kiderült: több mint 500 milliárd forintos pénzügyi korrekcióba egyezett bele a magyar kormány az EU-támogatásoknál.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.