Gazdaság Dobos Emese 2020. március. 14. 12:30

Pénz és pótszabadság: így segítenek Európában a "szünetre" menő szülőknek

Dobos Emese
Szerzőnk Dobos Emese

Magyarország követi az európai országok többségét, ahol bezárták az iskolákat. A helyzet nem könnyű, hiszen nálunk is, miként más országokban, a kormány arra kéri a családokat, ne a nagyszülőkre bízzák a gyerekek felügyeletét, hiszen az időseket veszélyezteti leginkább a vírus. Több helyen nem is hagyják azonban magukra a dolgozó apákat, anyákat. A magyar kormánynak erre egyelőre nincs javaslata.

Péntekre az európai országok többsége - és ehhez a körhöz csatlakozott Magyarország is - elrendelte az iskolák bezárását - vagy mindenhol, vagy csak koronavírus-járvány által leginkább érintett régiókban és városokban. Részleges bezárást rendeltek el például Ausztriában, ahol gyermekfelügyeletet biztosítanak a dolgozó szülőknek. Sebastian Kurz osztrák kancellár pénteki bejelentése szerint ezen túl a 14 év alatti gyermeket nevelő szülők akár 3 hét rendkívüli szabadságot is kaphatnak, a munkáltató dönthet, hogy engedélyezi-e. A szabadság engedélyezése esetén az osztrák állam a következő hetekben egészen húsvétig átvállalja a bérköltségek egyharmadát.

Alex Halada / APA-Picture Desk via AFP

Szintén regionálisan rendelték el az iskolák bezárását Bosznia-Hercegovinában, Spanyolországban, Ukrajnában és Németországban. Utóbbiban már Berlinben és Bajorországban is életbe lépett az öthetes leállás, a kormány pedig bejelentette, hogy anyagi támogatást fog nyújtani a kiesés kompenzálására azon cégeknek, amelyek az óvintézkedések miatt rövidített munkaidőt vezettek be.

Olaszországban Venetóban és Lombardiában február végén a vesztegzár bejelentéséből adódóan bezártak minden oktatási intézményt, mostanra a rendelkezés országszerte minden iskolát érint. Az olasz kormány 7,5 milliárd eurót biztosít arra, hogy segítse a családokat és a cégeket a gazdasági kiesés kezelésében, Elena Bonetti egyenlő lehetőségekért és családokért felelős miniszter pedig már közölte is: a források egy részét arra fordítanák, hogy megtérítsék a gyerekek felügyeletéért fizető, illetve a bér nélküli szabadságot kivevő szülők veszteségeit.

Franciaországban csütörtökön jelentette be Emmanuel Macron, hogy hétfőtől újabb utasításig minden iskolát bezárnak, így a becslések szerint 18 millió gyerek marad otthon. A tavaszi szünet végéig – legalább április 20-ig - zárva tartanak majd a bölcsődék, óvodák, iskolák, középiskolák és felsőoktatási intézmények. A kormány még február 20-án fogadott el egy olyan speciális rendeletet, amelyik kimondja, hogy bárki, aki orvosi javaslatra otthoni karanténba kényszerül, vagy akinek a gyerekei nem tudnak a koronavírus miatt iskolába menni, 20 nap fizetett betegszabadságra jogosult.

Azoknak a szülőknek, akik 16 évesnél fiatalabb gyereket nevelnek, és nem tudnak otthonról dolgozni, a munkáltató kérésére automatikusan betegállomány jár hétfőtől. A kormány továbbá a koronavírus-járvány terjedése által leginkább érintett, így a turizmusban, a vendéglátásban, a közlekedésben, a szórakoztatóiparban és a kulturális életben tevékenykedő vállalkozások alkalmazottai kényszerszabadságát teljes egészében kifizeti munkanélküli segély formájában. Csütörtök estig több mint ötezer francia vállalkozás 80 ezer munkavállalója élt ezzel a lehetőséggel, ami több mint 240 millió euróba került eddig a költségvetésnek.

AFP / NICOLAS GUYONNET

Romániában a szülők fizetett szabadságot kapnak, ami nem vonható le a törvény szerint járó éves, fizetett szabadság időtartamából: csütörtök délután szavazta meg a képviselőház, hogy a munkáltatóknak kötelesek lesznek fizetett szabadnapokat adni nekik, amennyiben az iskolabezárás miatt otthon kell maradniuk a gyerekükkel – írta meg a Transindex.ro. A 12 évnél fiatalabb, iskolai nyilvántartásban szereplő gyerek egyik, otthon maradó szülője kapja meg erre az időszakra a fizetésének 75 százalékát, az összeg pedig nem haladhatja meg a bruttó átlagbér 75 százalékát. A fogyatékkal élő gyerekek esetén a korhatár 18 év. A fizetett szabadságot a felügyeletet vállaló szülőnek (vagy gyámnak) kell kérvényeznie a munkaadójánál, és saját felelősségre egy nyilatkozatot is kell írni arra vonatkozólag, hogy a gyerekre kíván felügyelni – ezt a nyilatkozatot mindkét szülőnek alá kell írnia (egyszülős családok esetén nyilván elég egy aláírás).  A Maszol.ro azonban azt is kiemeli, hogy a jogszabály nem terjed ki azokra a szülőkre, akik otthonról, távmunkában is tudnak dolgozni. A román kormány még nem döntött arról, hány nap fizetett kényszerszabadság illeti meg az otthon maradó szülőket.

Portugáliában (ahol március 2-án jelentették be az első megbetegedést) azok a munkavállalók, akiknek 12 évesnél fiatalabb gyerekük van, és az iskolabezárás miatt nem tudnak dolgozni, az alapfizetésük 66 százalékára jogosultak: ennek felét a munkáltató, felét a társadalombiztosítás fizeti. További megkötés, hogy ez összesen nem lehet kevesebb a 635 eurós minimálbérnél. Az előírás a magánszférára vonatkozik, a közszférában dolgozóknak a fizetésük 100 százaléka jár. Az intézkedés összességében nagyjából 300 millió eurót (100 milliárd forintot) vesz ki a költségvetésből. A megbízási szerződéssel dolgozók az elmúlt időszakban elért havi jövedelmük egyharmadát kitevő kompenzációra számíthatnak az államtól (ennek összege 438-1097 euró között lehet). További segítség, hogy az egyéni vállalkozók esetében halasztják az adófizetési határidőket.

zöldhasú
Hirdetés
Sport Balizs Benedek 2024. december. 31. 20:00

Garantált a libabőr – ezek voltak az év legszebb magyar sportpillanatai

Utolsó másodperces magyar gólok az olimpián, a foci- és a kézilabda-Eb-n, a férfi párbajtőrözők aranytussal megnyert döntője, példátlan holtverseny női 1500 gyorson, a „semmiből jött” aranyérem taekwondóban és Milák Kristóf olimpiai bajnoki címet érő benyúlása. Csak néhány pillanat az év legszebb magyar sportsikereiből, amelyeket most képekkel és videókkal elevenítünk fel.