Ez csak a nagyszülőket veszélyeztetné. Úgyis mindenki beteg lesz, állítja Mihályi.
Az Élet és Irodalomba írt cikket a koronavírusról Mihályi Péter, az MTA doktora, egészségügyi közgazdász.
Mihályi azt állítja, hogy a karanténok és korlátozások alkalmasak a vírus terjedésének lassítására, az egészségügyi rendszer terhelésének időbeli elosztására. Ennek ellenére a feloldásukkal a fertőzés valószínűleg újra elindul.
A szerző felhívja a figyelmet, hogy egyelőre nem tudunk eleget a vírusról: nem ismert a fertőzőképességének megmaradása élettelen felületeken, ahogy az sem, hány embert fertőz meg átlagosan egy beteg, és egyáltalán hogyan terjed a fertőzés valójában.
Mihályi kétségeinek ad hangot azzal kapcsolatban, hogy a Kínából érkező adatok megbízhatóak-e. Mint írja, az illiberális rendszerek nagyon rosszul vizsgáztak, külön kiemeli Irán "szörnyen ostoba" reakcióját.
Abban viszont biztos, hogy a járvány jelentős gazdasági visszaeséssel fog járni, és ebből Magyarország sem marad ki.
Mihályi Péter azt is írja, hogy az iskolák és óvodák bezárása rossz döntés lenne. Részben azért, mert a vírus a gyerekekre nem veszélyes. De legfőképp azért, mert ennek ellenére hordozhatják a vírust, és az intézmények bezárása esetén sokkal több időt töltenének szüleik és nagyszüleik társaságában, akik közül az utóbbiak a legveszélyeztetettebbek. Ezenkívül a nagyobb gyerekek, illetve középiskolások és egyetemisták akkor is találkozni fognak egymással, ha zárva van az iskola.
Mihályi azon a véleményen van, hogy a vírus előbb-utóbb mindenkit el fog érni, aminek lesznek áldozatai, a többség pedig kigyógyul, és egy ideig immunis lesz. A különféle kormányzati intézkedések pedig leginkább ennek az eloszlását tudják befolyásolni, korlátozott mértékben.