Alapbér jár annak, akit a koronavírus-járvány miatt mentesítenek a munkavégzés alól.
Sem a Munka Törvénykönyve, sem más egészségügyi törvények nem ismerik a karantén fogalmát, ez azonban egyelőre nem okozott munkajogi konflikust, mondta el a Magyar Szakszervezeti Szövetség elnöke az ATV Híradójának.
Kordás László azonban azt feltételezi, hogy a mostani vírus fenyegetettség nyomán változik a munkaügyi szabályozás, és a vállalatok újragondolják majd a biztonságos munkavégzés feltételeit.
"Viták vannak természetesen, a védőfelszerelésekről, a meglétéről, azoknak a használatáról, de egyébként olyan típusú problémával még nem találkoztunk, ami jelentős munkaügyi konfliktus lenne" - mondta Kordás László, aki szerint a vírus fenyegetettség elmúltával átalakulnak majd bizonyos munkakörök, például az ügyfélszolgálatok, ahol a dolgozók közvetlenül kapcsolatba kerülnek az ügyfelekkel.
Egy vállalat egyébként, a járványveszélyre tekintettel mentesítheti alkalmazottját a munkavégzés alól, erre az időtartamára azonban csak alapbér jár.
Lehetnek egyedi esetek is, pl. ha valakinek fertőződik egy családtagja, vagy gyermek felügyeletéről kell gondoskodnia, egy iskolabezárás esetén.
"A Munka Törvénykönyve nem rendelkezik a karanténról, semmilyen féle esetében
- nyilatkozta a csatornának Székely Tamás, a VDSZ elnöke, ak szerint százszázalékos táppénz jár annak, aki munkával összefüggésben kerül karanténba.
"Abban az esetben, hogyha valaki rokonlátogatásra megy, mondjuk Angliába a gyerekeihez, és ott történik valamilyen egészségügyi intézkedés, akkor ott szintén táppénz lesz majd a vége, de ott nem százszázalékos táppénzre jogosult a munkavállaló
- fejtette ki Székely.
A karantén kifejezés az egészségügyi törvényekben sem szerepel, mégis hivatkoznak rá a hatóságok.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.