Gyarapodó, gondoskodó költségvetést ígért a városvezetés, de a pénzügyi mozgástere szűkös. A napi szintű működésre lehet elég a főváros pénze, a nagyobb terveket meg kell próbálni olcsón kigazdálkodni.
Elfogadta a fővárosi önkormányzat 2020-as költségvetését a Fővárosi Közgyűlés.
A rendelet az önkormányzat költségvetési bevételét 284 milliárd forintban, kiadásait 408,5 milliárd forintban állapítja meg. A 124,5 milliárd forintos hiányt az előző évek 17,5 milliárdos maradványából, az Európai Beruházási Bank hiteléből 31,3 milliárd forint lehívásával, valamint 81,9 milliárd forint értékű értékpapír-kibocsátásból finanszírozzák.
Karácsony Gergely arról beszélt az ülésen, hogy ez „egy gyarapodó, gondoskodó-szociális, zöld- és klímatudatos város részvételre épülő költségvetése”, de még „erősen a múlt öröksége által terhelt”. A főpolgármester úgy fogalmazott:
a kormány évről évre jobban szorítja a pisztolyt a városvezetés halántékához.
Karácsony azt is megígérte, hogy a Lánchíd felújítása még az idén elkezdődhet, a 3-as metró felújítása részeként akadálymentesítik majd az aluljárókat, környezetbarát trolihálózat fejlesztésébe kezdenek még az idén, valamint egy forgalomcsillapító tervek hajtanak majd végre.
Amikor részletesen elemeztük a fővárosi költségvetést, arra jutottunk: ahogy egyre jobban rászorul a város az állam támogatására, leginkább csak a kötelező feladatokra van pénz. Az új városvezetés legjobb lehetősége minél olcsóbban megmutatni egy saját arculatot, csak eközben a napi működést is finanszírozni kell valamiből.
A legnagyobb probléma a közösségi közlekedés. Ehhez 104 milliárd forintra van szükség, de a kormány csak 12 milliárd forintot fog adni, a többit a fővárosnak kell megoldania. Nagyon sok pénzt elvisz az is, hogy fizetéseket kell emelni.
Idén beruházásokra 122,6, felújításokra 25,5 milliárd forintot szán a főváros. Ez nagyjából arra elég, hogy a már folyamatban lévő feladatokat finanszírozzák – olyan munkákat végeznek, amelyek akkor feltűnőek, ha nem csinálja meg azokat senki.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.