Gazdaság hvg.hu 2020. január. 31. 10:00

Rengeteg húst hoztak be Magyarországra karácsony előtt

Nagyon megugrott az ország energiahordozó-importja novemberben, és húsból is jóval nagyobb volt a behozatal. Az export 80 százaléka az EU-ba irányult.

Naptárhatással kiigazítva a kivitel volumene 2,9, a behozatalé 4,9 százalékkal nőtt az előző év azonos időszakához képest – írja jelentésében a KSH. 2019. január–novemberben a termék-külkereskedelmi mérleg többlete 4,9 milliárd eurót tett ki, 288 millió euróval kevesebbet, mint egy évvel korábban.

Novemberben a gépek és szállítóeszközök 2018 novemberi áron számított kivitele 4,1, behozatala 1,6 százalékkal emelkedett. A közúti járművek exportja és importja egyaránt kismértékben nőtt az előző év azonos időszakához képest. A növekedés import- és exportoldalon a személygépkocsik, ezen kívül még behozatalban a gépjárműalkatrészek, kivitelben az autóbuszok forgalomváltozásával függ össze. A feldolgozott termékek exportvolumene 2,5 százalékkal csökkent, importja 0,3 százalékkal emelkedett.

Az energiahordozók exportvolumene 19 százalékkal visszaesett, míg importvolumene 20 százalékkal nőtt. Mind a kivitel oldali csökkenés, mind a behozatal oldali növekedés a kőolaj és kőolajtermékek forgalomváltozásával magyarázható.

Az élelmiszerek, italok, dohány kivitelének volumene 1,5, a behozataláé 2,6 százalékkal növekedett. E növekedések egyik fontos tényezője a hús és húskészítmények forgalomváltozása volt.

Az EU tagállamaiba irányuló kivitel volumene 0,4 százalékkal mérséklődött, az onnan érkező behozatalé 1,3 százalékkal nőtt. A termék-külkereskedelmi többlet 92 millió euróval csökkent, 864 millió eurót tett ki. Az export 80, az import 75 százalékát bonyolítottuk le ebben a viszonylatban. Az EU-n kívüli országokkal folytatott kereskedelemben a kivitel volumene 7,4, a behozatalé 6,2 százalékkal nőtt. A termék-külkereskedelmi egyenleg ebben a viszonylatban 136 millió euróval javult, 380 millió eurós passzívumot mutatott.

A kormány azért akar Afrikában nyomulni, mert ott a gyenge hazai árut is el lehet sózni

Külföldi mintafarmokat és inkubációs központokat, valamint Afrikában évi két stratégiai beruházást irányoz elő a kormánynak az új exportstratégia. A dokumentum szerint a szubszaharai Afrikában többek közt azért érdemes nyomulni, mert ott „versenyképes lehet a hazai gazdaság alacsonyabb technológiai színvonalú exportáru-alapja".


zöldhasú
Hirdetés