A vízügyi hatóság lezárta az eljárást, amit azért indítottak, mert szennyező anyagok jutottak a környező patakokba a Mátrai Erőmű víztározójából.
Vízszennyezési bírságot szabott ki a Mátrai Erőműre a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság – közölte a szervezet a hvg.hu-val. A bírságot megállapító határozat az erőmű üzemeltetésében lévő Őzse-völgyi ipari víztározóból kibocsátott szennyezett víz által a befogadó felszíni vizekben okozott rendkívüli vízszennyezés miatt indított eljárásban született.
Július végén napokon át bűzös, habos víz folyt a Bene-patakban Detknél, nem messze a Mátrai Erőműtől – számolt be a HEOL.hu hírportál. A víznek először zöld színe volt, majd szürkés és fekete iszapos lett, mint a mocsár – ecsetelte egy helyi asszony a lapnak. Az ügyben érintett hatóságok – vízügy, kormányhivatal, katasztrófavédelem – bejelentés alapján vizsgálatokat indítottak. A katasztrófavédelem mint vízügyi hatóság később arra jutott, hogy az Őzse-völgyi ipari víztározóból leeresztett, magas szervesanyag-tartalmú víz okozta több patak szennyeződését. A hatóság ezt követően indított vízszennyezési bírság kiszabására irányuló eljárást. Az erőmű tározójába vezeti ipari szennyvizét, továbbá a telephelyén összegyűlt csapadékvizét a Viresol Kft., amelynél szabálytalan hulladéktárolást állapítottak meg – a Heves Megyei Kormányhivatal a hulladékok haladéktalan elszállítására kötelezte a Viresolt.
Pintér Sándor belügyminiszter Kocsis-Cake Olivio országgyűlési képviselő írásbeli kérdésére adott válaszában az „ügyben szintén érintett” Viresol Kft-ről beszélt. Nem világos, a vízszennyezési eljárás érintette-e a céget, a katasztrófavédelem ezt a hvg.hu ismételt kérdésére sem árulta el.
A Viresol Kft. keményítőgyárat üzemeltet, és ahogy a Mátrai Erőmű is, Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozik. A gyárat 2019 februárjában adták át, Mészáros felcsúti szomszédja, Orbán Viktor miniszterelnök jelenlétében. A beruházás összesen 33 milliárd forintból valósult meg, amelyből a magyar kormány 6,2 milliárd forintot állt. A Viresolban évente 250 ezer tonna búzát tudnak feldolgozni, hogy egyebek között takarmányt és alkoholt készítsenek belőle.
Nem a júliusi volt az utolsó hasonló úgy a Mátrai Erőműnél, november elején az erőmű több dolgozója szúrós szagú gázt észlelt, zsebeikben a fémpénzek elszíneződtek, többen rosszul lettek. Egy, a 444.hu birtokába jutott belső levél szerint már ekkor az Őzse-völgyi tározóból vett vízre gyanakodtak. Pár nappal később már a környező településekről is jelezték a szúrós szagú gázt. A katasztrófavédelem november 12-én adott ki közleményt, miszerint egy, a telephely területén lévő technológiai víztározóban képződött a kén- és foszfortartalmú gáz, feltehetőleg az ott felgyűlt szerves anyagok bomlása miatt – a gáz emberre nem volt veszélyes. A kormány részéről egyedül Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter állt ki, és közölte, hogy „az ellenőrzések az erőműnél folyamatosak, az adatok alapján egyszeri esemény volt a határérték-túllépés a napokban, azóta semmilyen rendellenesség nem tapasztalható, semmilyen határérték-túllépést nem mérnek”.
Ha a fél ország Mészáros Lőrincé, nehéz másra kenni a visontai környezetszennyezést
Furgonnal követték a HVG újságíróit a Viresol gyáránál, csak mert fotókat készítettek a szennyezési botrányba keveredett üzemnél. Az Orbán-kormánynak tíz év alatt sikerült elérnie, hogy akkor se lehessen bízni a hatóságokban, ha esetleg igazat mondanak. A pénznek mégiscsak van szaga: büdös, és leginkább a záptojáséhoz hasonlítható.
Egyébként a magyar állam (egész pontosan az állami villamoscég, az MVM) épp megveszi Mészárosék többségi részesedését a Mátrai Erőműben, már csak az a kérdés, mennyi pénzért. A tervek szerint az elavult, rossz állapotban lévő, környezetkárosító szénerőművet nem akarják bezárni, hanem legalábbis részben gáztüzelésűre alakítanák át – többek közt az ilyen projektekre szolgáló uniós forrásokból. Mindenesetre úgy tűnik, Mészárosék már nyertek az üzleten, a pár éve megszerzett cégből már kivettek 11 milliárd forint osztalékot – no nem a nyereségből, mert az nem volt, hanem az eredménytartalékből. A céges beszámolók tanúsága szerint az erőművet ennél kevesebbért szerezték meg az előző tulajdonosoktól, a német RWE Powertől és az EnBW-csoporttól.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.