Három év alatt 1,8 millió euróval nőtt a bérköltség az élvonalbeli labdarúgó kluboknál. Egy focista átlagban az átlagkereset tízszeresét kapja meg.
Tovább növekedtek a magyar élvonalbeli kluboknál a focisták fizetése – számolt be az mfor.hu az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) nemrég kiadott üzleti jelentésére hivatkozva. A cikk szerint egy magyar klub átlagban a 2018-as évben 5,3 millió eurót költött el fizetésekre, vagyis az akkori év végi árfolyamon számolva 1,7 milliárd forintot.
A jelentés szerint 2018-ban 16 százalékkal, 8 millió euróval 64 millióra, vagyis a 2018 végi 321 forintos árfolyamon számolva 20,5 milliárd forintra emelkedtek a bérkiadások a 12 NB I.-es klubnál összesen. A bérköltségekből a labdarúgók fizetése 76,5 százalék, vagyis egy átlagos magyar csapatnál a focisták bére éves szinten 1,3 milliárd forint volt, ami havi 108 millió forint. Mivel egy klubnál átlagban 33 focista rúgja a bőrt, így az egy főre eső fizetés 3,3 millió forintra jön ki. Ez az összeg kereken az akkori nemzetgazdasági bruttó átlagkereset tízszerese.
Az mfor szerint a magyar focista-fizetéseket sikerült néhány év alatt felzárkóztatni a régiós viszonyokhoz képest. Az egy klubra eső 5,3 millió eurós bérkiadás már csak az ukrán és a lengyel csapatoknál magasabb. 2015 még a román fizetésekkel volt a magyar egy szinten, 3,5 millió euró, ez nőtt meg nálunk 1,8 millió euróval 3 év alatt, míg a románoknál ez a növekmény csak 200 ezer euró volt.
A magyar fizetések növekedése két jogszabályváltozásnak is köszönhető:
- 2017 szeptemberétől lépett életbe a fideszes Tiba István javaslata, miszerint a sportvállalkozások mentesülnek a sportoló bére után fizetendő ekho teljesítése alól, illetve
- a kormány megnövelte az egyszerűsített közteherviselési hozzájárulás felső határát, 250 millió forint éves juttatás helyett már 500 millióig lehet ezt az egyszerűsített adózási formát választani.
(Képünk illusztráció)
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.