A Magyar Nemzeti Bank szerint a VirPay tulajdonosa nem rendezte a társaság tőkehelyzetét a határidő lejártáig.
Az ügyfelekkel való elszámolás igazolt lezárásakor, de legkésőbb 2020. február 28-án a Magyar Nemzeti Bank (MNB) visszavonja a VirPay Pénzforgalmi Szolgáltató Kft. tevékenységi engedélyét – írja a jegybank a közleményében.
Az MNB arra is kötelezte a pénzforgalmi szolgáltatót, hogy haladéktalanul intézkedjen a rendelkezésre álló ügyfélpénzek – a követelésük devizanemében történő – arányos kifizetéséről. Az elszámolás fordulónapja 2019. május 14-e, amikor a jegybank ideiglenes intézkedésében megtiltotta a VirPay-nek a pénzforgalmi szolgáltatási tevékenység végzését és felügyeleti biztost rendelt ki a társasághoz.
A közlemény szerint az engedély visszavonásának napján megszűnik a társaságnál tevékenykedő felügyeleti biztos Pénzügyi Stabilitási és Felszámoló Nkft. kirendelésének hatálya is.
Az MNB határozatában rendelkezett arról is, hogy azon ügyfeleknél, ahol nem történt meg a teljes körű ügyfél-átvilágítás, az ügyfelek beazonosítását követően kerülhet sor az arányos kifizetésre, ha nem merül fel pénzmosásra utaló adat.
Az MNB intézkedését azzal indokolta, hogy a VirPay tulajdonosa nem rendezte a társaság tőkehelyzetét a határidő lejártáig, illetve a pénzforgalmi társaságnál nem biztosított az ügyfélpénzek korlátozás nélküli rendelkezésre állása.
A Nemzeti Bank korábbi vizsgálata alapján a 2018 júliusában kiadott, 13,5 milliós bírságot is tartalmazó határozatában határidő kitűzésével kötelezte a VirPay-t többek között arra, hogy a jogszabályoknak megfelelően alakítsa ki az ügyfélpénzek kezelésére, nyilvántartására, és ezek ellenőrzésére vonatkozó szabályzatait és gyakorlatát. A jegybank szerint a társaság az ennek való megfelelésről azonban ezután sem adott számot teljeskörűen. A jegybank ezért indított idén május elején célvizsgálatot a fennálló jogsértések feltárására.
A kormányra hiába számít, aki korszerűsítené az otthonát, de akad pár lehetőség
Nehéz helyzetben van a költségvetés, ezért a kormány a falusi csok és a babaváró kivételével kivezette az ingatlancélú támogatásokat. Az uniós helyreállítási alapból esetleg még sor kerülhet mintegy 20 ezer ingatlan felújítására. Mindenki másnak maradnak a piaci megoldások.